Syn.: Cacalia aristata (DC.) Kuntze, Hilliardiella pseudonatalensis (Wild) H. Rob., Vernonia aristata (DC.) Sch. Bip., Vernonia natalensis Oliv. et Hiern, Vernonia pseudonatalensis Wild, Webbia aristata DC.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Hilliardiella aristata

Rozšíření: Druh tropické východní a jižní Afriky, s rozsáhlým areálem sahajícím o Tanzanie až po pobřežní oblasti jihoafrických provincií KwaZulu-Natal a Eastern Cape.

Ekologie: Roste na otevřených kamenitých travnatých stanovištích a v savaně, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2200 m. Kvete od srpna do dubna.

Hilliardiella aristata

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 10–120 cm dlouhou, jednoduchou nebo vzácně i větvenou, olistěnou, hustě přitiskle stříbřitě hedvábitě chlupatou. Listy jsou přisedlé, úzce obkopinaté až eliptické, vzácněji vejčité, 30–80 mm dlouhé a 5–20 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, po obou stranách stejně hustě stříbřitohedvábitě chlupaté. Úbory vyrůstají v chocholičnatém květenství po (10–)15–20(–40); zákrov je zvonkovitý, o průměru 5–10 mm, zákrovní listeny jsou seřazeny zhruba ve 4 řadách, jsou hustě stříbřitě plstnaté, vnější šídlovité, jen 1,5–2 mm dlouhé, vnitřní úzce kopinaté, zašpičatělé, 5–9 mm dlouhé. Květy jsou nafialověle nachové, koruna je 5–7 mm dlouhá, cípy jsou až 2 mm dlouhé, čnělka je až 4 mm dlouhá. Plodem je nažka, 2–2,5 mm dlouhá, chmýr je 2řadý.

Využití: Rostlinu dobře zná jihoafrická tradiční medicína, listy a kořeny se však používají i při magických rituálech.

Poznámka: Rod Hilliardiella zahrnuje v současnosti asi osm druhů, všechny se vyskytují v subsaharské Africe. Olive Mary Hilliard (narozena 1925), na kterou odkazuje rodové jméno, je věhlasnou jihoafrickou botaničkou a taxonomkou, s jejím jménem se musí zákonitě dobře seznámit každý, kdo třeba jen letmo zavadí o květenu jihovýchodní Afriky. Nezapomenutelná jsou obzvláště setkání s jejími pojednáními o rostlinách z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae).

Hilliardiella aristata
Hilliardiella aristata
Hilliardiella aristata

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Sodwana Bay).