Syn.: Amaryllis acuminata Ker Gawl., Amaryllis bahiensis DC., Amaryllis crocata Ker Gawl., Amaryllis fulgida Ker Gawl., Amaryllis pulverulenta Lodd., Amaryllis rutila Ker Gawl., Amaryllis rutilans Lodd. ex Steud., Amaryllis striata Lam., Amaryllis subbarbata (Herb.) Sweet, Callicore crocata (Ker Gawl.) Link, Callicore rutila (Ker Gawl.) Link, Hippeastrum acuminatum M. Roem., Hippeastrum bahiense (DC.) M. Roem., Hippeastrum brasiliense M. Roem., Hippeastrum bulbulosum Herb., Hippeastrum crocatum (Ker Gawl.) Herb., Hippeastrum latifolium M. Roem., Hippeastrum martianum M. Roem., Hippeastrum proliferum Herb., Hippeastrum rutilum (Ker Gawl.) Herb., Hippeastrum simsianum Herb., Hippeastrum subbarbatum Herb., Hippeastrum unguiculatum M. Roem.
Česká jména: hvězdník (Mareček 1996)
Čeleď: Amaryllidaceae J. St.-Hil. – amarylkovité

Hippeastrum striatum

Rozšíření: Druh pochází z východní Brazílie (Mata Atlântica). Je široce kultivovaný ve světě, ve vhodných podmínkách snadno zplaňuje. Invazivní v Mikronésii (Pohnpei) a na Havajských ostrovech.

Ekologie: V domovině roste v deštných a poloopadavých lesích, zplaňuje podél zavlažovacích příkopů, na pastvinách a jiných narušených stanovištích, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 300 m. Produkuje mnoho cibulek, které se mohou uvolnit nebo mohou být vyplaveny od mateřské rostliny, a tak se snadno rozšiřuje do okolí. Při množení ze semene rostlina kvete už po 2 letech.

Hippeastrum striatum

Popis: Vytrvalá bylina rostoucí z kulovité nebo vejčité cibule o průměru 4–5 cm. Listy jsou řemenovité, 30–60 cm dlouhé a 2,5–3 cm široké, jasně zelené. Květenstvím je 2–4květý okolík, stvol je 40–60 cm vysoký, dutý, listeny kopinaté, 3–6 cm dlouhé, zelené. Květy na stopkách 3–7 cm dlouhých, odstálé nebo nicí, nálevkovité, 8–12 cm dlouhé, trubka je nazelenalá, okvětní lístky jasně oranžové nebo oranžově červené (zřídka růžové nebo bílé), s nazelenalým kýlem. Vnější okvětní lístky jsou asi o 1 cm kratší a širší než vnitřní, u báze zelenobílé, dále ve stejné barvě jako delší vnitřní lístky, nejspodnější je mnohem užší než dva boční. Čnělka je dlouhá asi jako okvětí, blizna trojklaná. Plodem je tobolka.

Záměny: Podobný druh Hippeastrum puniceum má okvětní lístky s kratším žlutozeleným kýlem, Hippeastrum petiolatum má drobnější květy s kratším a užším žlutozeleným kýlem.

Využití: Oblíbená okrasná cibulovitá rostlina, pěstovaná v mnoha kultivarech.

Hippeastrum striatum
Hippeastrum striatum
Hippeastrum striatum

Fotografováno dne 5. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Maui, State Park Waianapanapa).