Syn.: Banisteria benghalensis L.
Česká jména: jinokřidlice hroznatá (Presl 1846)
Čeleď: Malpighiaceae Juss. – mamarovité
Hiptage benghalensis
Rozšíření: Jižní a jihovýchodní Asie – od Indie a Sri Lanky přes Indočínu, jižní Čínu a Tchaj-wan až po Sumatru a Filipíny. Druhotně se tento druh objevuje i na Maskarénách, v australském Queenslandu, na Havajských ostrovech a Floridě, v některých oblastech má jeho šíření invazivní charakter.
Ekologie: Roste v lesích a v lesních lemech, na narušovaných stanovištích, v pásmu od pobřeží až do hor, jako zplanělý se objevuje i v okolí lidských sídel a chrámů.
Hiptage benghalensis
Popis: Keř nebo dřevnatá liána až 10 m dlouhá. Listy jsou eliptické až kopinaté, 8–15 cm dlouhé, zhruba dvakrát delší než široké, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé, kožovité. Hroznovité květenství je úžlabní nebo vrcholové, 5–10 cm dlouhé, květy dosahují asi 1,5 cm v průměru, jsou vonné, kališní lístky jsou eliptické nebo vejčité, 5–6 mm dlouhé, žlutohnědě chlupaté, korunní lístky jsou bílé, na bázi se žlutou nebo růžovou skvrnkou, široce eliptické, 8–15 × 5–10 mm, na okraji třásnité. Nápadných tyčinek je 10, jedna z nich je výrazně delší (8–12 mm). Plodem jsou 3 křídlaté nažky, jedna je větší, až 5 cm dlouhá, zbylé dvě jen 2,5 cm dlouhé.
Využití: Strom ten nachází se ve všech zahradách pro ladnost svou a vůni květů, kterými ozdobují modly – říká o této rostlině J. S. Presl (1846). Kůra a listy se používají i v tradiční medicíně.
Hiptage benghalensis
Hiptage benghalensis
Hiptage benghalensis
Fotografovala Jindříška Vančurová, dne 16. 10. 2012 (Mauricius, Eureka).