Syn.: Xerococcus congestus Oerst.
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Hoffmannia congesta
Rozšíření: Endemit pohoří v centrální části Kostariky.
Ekologie: Vyskytuje se na zastíněných místech v podrostu stálezelených mlžných tropických lesích v horských oblastech v nadmořské výšce 700–1800 m.
Popis: Polokeř nebo keř až 3 m vysoký; větvičky jsou lysé až hustě pýřité. Listy jsou vstřícné; řapík je 0,2–8 cm dlouhý; palisty jsou trojúhelníkovité, 6–15 mm dlouhé; čepel je eliptická až obvejčitá, 15–40 cm dlouhá a 8–25 cm široká, na bázi klínovitá až uťatá, celokrajná, na vrcholu zašpičatělá, krátce chlupatá až olysalá. Květenství jsou úžlabní, většinou kulovité strbouly 1–6 cm v průměru, řidčeji květy tvoří stažené vidlany; květní stopky jsou nezřetelné; květy jsou 4četné; kališní cípy jsou čárkovité, 3–6 mm dlouhé, červené; koruna je nálevkovitá, bílá, krémová nebo načervenalá, s trubkou 2,5–3 mm dlouhou a stejně dlouhými cípy; tyčinky jsou 4; češule je asi 3 mm dlouhá. Plod je bílá, téměř kulovitá nebo elipsoidní bobule 5–6 mm v průměru.
Poznámka: Rod Hoffmannia zahrnuje asi 100 druhů, které se vyskytují ve Střední a Jižní Americe od Mexika až po Argentinu.
Hoffmannia congestaHoffmannia congesta
Hoffmannia congesta
Hoffmannia congesta
Hoffmannia congesta
Hoffmannia congesta
Fotografovali Alena Vydrová, dne 22. 2. 2009 (Kostarika, Santa Elena) a Jindřiška Vančurová, dne 22. 2. 2014 (tamtéž).