Syn.: Hoffmannseggia falcaria var. andicola Hook. et Arn., Hoffmannseggia nana Chodat et Wilczek, Hoffmannseggia patagonica Speg.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Hoffmannseggia erecta

Rozšíření: Druh jihu Jižní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od argentinské provincie Catamarca na severu přes provincie La Rioja, San Juan a Mendoza až po sever provincie Chubut na jihu, ve fytogeografické provincii v Argentině nazývané Monte.

Ekologie: Roste na suchých písčitých nebo kamenitých stanovištích, v nadmořských výškách zhruba od 140 až do 3200 m. Kvete od září až do března.

Hoffmannseggia erecta

Popis: Vytrvalá bylina, 4–25 cm vysoká, chlupatá nebo lysá, v zásadě nežláznatá. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 5–50 mm dlouhé, 2krát lichozpeřené, se 2–3(–5) páry lístků, ty jsou složeny ze 4–6(–9) párů lístků 2. řádu, které jsou vejčité, 2–5 mm dlouhé a 1–2 mm široké, na vrcholu zaokrouhlené až špičaté, chlupaté nebo lysé; palisty jsou kopinaté, 2,5–3 mm dlouhé a 0,5–1,5 mm široké, načervenalé, zašpičatělé. Květenství je terminální, hroznovité, i více než 15 cm dlouhé, mnohokvěté, květy jsou 10–12 mm dlouhé, oboupohlavné, 5četné; kalich je 7–9 mm dlouhý, chlupatý nebo skoro lysý, koruna je zygomorfní, korunní lístky jsou asi 10 mm dlouhé a 6–9 mm široké, obvejčité, žluté, horní lístek ještě s oranžovou kresbou, na dorzální straně žláznaté, jinak lysé; tyčinek je 10, čnělka jediná, zakřivená. Plodem je lusk, 2–3 cm dlouhý, zakřivený, lysý nebo chlupatý.

Záměny: V oblasti, odkud pocházejí naše fotografie (argentinská provincie Mendoza), najdeme zástupců rodu Hoffmannseggia více. Nejpodobnější by mohla být Hoffmannseggia doellii, kterou lze odlišit podle stopkatých, červeně naběhlých žláznatých trichomů na stopkách květenství i květů. O něco méně podobná je Hoffmannseggia glauca, která má nápadně žláznaté i kališní lístky a lístky jsou složeny ze 4–12 párů lístků 2. řádu, její palisty jsou zároveň podstatně širší, široce vejčité.

Poznámka: Rod Hoffmannseggia podle studie z roku 2006 zahrnuje 22 druhů, které se vyskytují v Severní i Jižní Americe, 11 druhů se vyskytuje v aridních a semiaridních oblastech USA a Mexika, 12 druhů pochází z jihu Jižní Ameriky, z oblasti sahající od Peru až po Argentinu. Na obou kontinentech současně se objevuje druh Hoffmannseggia glauca. Dříve byly k tomuto rodu přiřazovány i poněkud podobné rostliny z jihu Afriky, ty však v současnosti bývají oddělovány do rodu Pomaria.
Johann Centurius Hoffmann von Hoffmannsegg (1766–1849), na nějž odkazuje rodové jméno, byl saský botanik, entomolog a ornitolog.

Hoffmannseggia erecta
Hoffmannseggia erecta

Fotografoval Mário Duchoň, dne 14. 11. 2014 (Argentina, prov. Mendoza, okolí obce Uspallata).