Syn.: Critesion comosum (C. Presl) Á. Löve, Hordeum andinum Trin., Hordeum divergens Nees et Meyen ex Steud., nom. inval., Hordeum jubatum var. comosum (C. Presl) Kuntze, Hordeum jubatum f. flavidum Kuntze, Hordeum jubatum f. versicolor Kuntze
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Hordeum comosum
Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky, roste v Andách na pomezí Chile a Argentiny, na sever po argentinskou provincii Mendoza, na jih po Ohňovou zemi.
Ekologie: Stanovištěm jsou travnaté svahy a stepní porosty, vystupuje až do nadmořské výšky kolem 4000 m.
Popis: Vytrvalá trsnatá tráva vysoká 10–45(–75) cm; stébla jsou přímá nebo vystoupavá, kolénka jsou lysá. Listy jsou střídavé, čárkovité, ploché, někdy s nadvinutým okrajem, na líci krátce pýřité, řidčeji lysé; ouška bazálních listů jsou asi 0,5 mm dlouhá. Květenství je lichoklas, 4–10 cm dlouhý, žlutavý až tmavě nachový, za plné zralosti s rozestálými osinami; klásky vyrůstají v trojicích: centrální klásek je přisedlý, jednokvětý, oboupohlavný, jeho plevy jsou štětinovité, 2–3,5 cm dlouhé, plucha je 0,8–1,2 cm dlouhá, s osinou 1,8–2,2 cm dlouhou; postranní klásky jsou sterilní nebo samčí, s plevami 2–3 cm dlouhými a osinami 1,5–3 cm dlouhými. Plody jsou okoralé obilky.
Hordeum comosum
Hordeum comosum
Hordeum comosum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 9. 2013 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Francie, Jardin botanique alpin du Lautaret).