Horní popovská lípa

Tilia cordata, lípa srdčitá (Malvaceae):

  • Výška stromu: asi 21 m (v roce 2014)
  • Obvod kmene: 916 cm
  • Šířka koruny: asi 20 m (v roce 1998)
  • Odhadované stáří: asi 550 let (v roce 2019)

Horní popovská lípa roste v dnes zcela zaniklé vsi Popov nedaleko Jáchymova na Karlovarsku, asi 50 metrů od neznačené cesty z Popova na Mariánskou za velkým lesním včelínem uprostřed hustého houští náletových dřevin. Památným stromem byla prohlášena dne 1. 1. 1986, v její těsné blízkosti roste ještě další pozoruhodný starý strom, Popovská bříza. A samozřejmě poblíž popovské lípy horní, najdeme i popovskou lípu dolní.

Strom má zajímavý dutý kmen pohárovitého tvaru s mohutnými kořenovými náběhy, vrůstajícími do kamenitého podkladu. Skořepina rozevírajícího se kmene neunesla těžké větve sekundární koruny; kosterní větve se začaly vylamovat a lípa postupně část koruny ztratila. V roce 2002 byla lípa ošetřena arboristickou firmou odlehčovacím řezem, vazbou větví v koruně a konzervací rozměrné centrální dutiny.

V blízkosti zaniklé vsi najdeme čedičový skalní ostroh Popovský špičák (752 m n. m.). Od Popovského kříže na ostrohu je nádherný výhled do podhůří Krušných hor a na pás Doupovských hor.

Horní popovská lípa
Horní popovská lípa
Horní popovská lípa
Horní popovská lípa
Horní popovská lípa
Horní popovská lípa
Horní popovská lípa

Fotografováno dne 21. 9. 2019.