Syn.: Horsfieldia amklaal Kaneh., Horsfieldia lemanniana (A. DC.) Warb.
Čeleď: Myristicacaceae R. Br. – muškátovníkovité
Horsfieldia irya
Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál zahrnuje jižní Asii od Srí Lanky a Andaman po Indonésii a Vietnam, dále zahrnuje Papuu-Novou Guineu, Šalamounovy ostrovy a v Mikronésii skupinu Palau.
Ekologie: Důležitá porostotvorná dřevina na vodou ovlivněných stanovištích – v mokřadech a při vodních tocích, vstupuje do kontaktu s vegetací mangrove. Vzácně vystupuje až do nadmořské výšky okolo 1200 m.
Horsfieldia irya
Popis: Stálezelený dvoudomý strom, vysoký 10–25(–45) m; kmen dorůstá průměru 0,6–1,4 m; borka je tmavošedá, podélně brázditá; letorosty jsou lysé nebo rezavě chlupaté. Listy jsou na větvičkách nápadně dvouřadě uspořádané, střídavé; řapík je 1–1,5 cm dlouhý; čepel je podlouhlá, 10–30 cm dlouhá a 3–7 cm široká, na líci leskle zelená, s 10–20 páry postranních žilek, na bázi zaokrouhlená, celokrajná, na vrcholu zašpičatělá. Květenství je úžlabní, latovité; samčí květenství je 3–4krát větvené, mnohokvěté, květy jsou téměř přisedlé, 1–1,5 mm v průměru, žluté, tyčinky jsou 2; samičí květenství je obvykle dvakrát větvené, květy jsou krátce stopkaté, o průměru 1,5–2 mm, blizna je nepatrná. Plod je kulovitá žlutá bobule 1,5–2,2 cm v průměru; jediné semeno je rovněž kulovité, 2,1–2,4 cm v průměru, obalené tenkým červeným míškem.
Využití: Z dřeva se lokálně vyrábí nábytek. Semena jsou jedlá.
Poznámka: Horsfieldia palauensis, která se vyskytuje rovněž na Palau, se odlišuje elipsoidními, nikoli kulovitými plody i semeny, a provází mezická stanoviště.
Horsfieldia irya
Horsfieldia iryaHorsfieldia irya
Horsfieldia irya
Horsfieldia irya
Horsfieldia irya
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 28. a, 30. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Ngermid, Ngchesar a Ngaremlengui).