Na 45. světovém sjezdu houslistů v uruguayském Montevideu zaznělo několik velmi ostrých protibotanických příspěvků. Houslistům z celého světa se nelíbí, že zatímco s čeledí Violaceae počítá botanika i do budoucna, nikoho zatím ani nenapadlo vytvořit čeleď vzdávající poctu houslím, tedy Violinaceae.

Argentinský houslový virtuóz Juan Rodrigo Perez nám k tomu řekl: Mezi hudebníky jsou obecně rozšířené vtípky o violistech, všichni je moc dobře známe, jsou divní, nepřizpůsobiví a taky dost líní – přitom mají vlastní čeleď! Protestuji, ostře protestuji proti této botanické zlovůli, dost bylo paktování violistů s botaniky! Violy si nezaslouží, aby měly vlastní čeleď a housle ne! Za splnění našeho požadavku budeme klidně i stávkovat! K jeho názoru se přidal i Kurt Wagenberg z frankfurtského komorního orchestru: Žijeme ve velmi vyostřené době, botanikové by si měli uvědomit, že opomíjením některých nástrojových skupin nepřispívají ke světovému míru a pokroku. Určitě by bylo vhodné, kdyby si sáhli do svědomí a tyto nedostatky napravili. Vždyť jistě i oni rádi poslouchají houslové koncerty či sonáty.

Tento názor houslové veřejnosti je možná pro mnohé překvapivý, snažili jsme se proto zjistit, co na to říkají i jiní hudebníci. Nejsmířlivěji k této věci se snad staví fagotisté a harfenistky, poněkud ostřeji už situaci hodnotí pozounisté. Snad nejvíce s houslisty souzní trumpetisté, sopranistky a především kontratenoři, kteří by uvítali nějaké vlastní botanické zviditelnění rovněž. Pěvec Pietro Sforzato ze známé italské operní scény La Grotta si před námi dokonce povzdechl: Aspoň rod kdybychom my kontratenoři měli….

Hra