Syn.: Hoya suaveolens Miq., Otostemma lacunosum (Blume) Blume
Česká jména: perlucha (Presl 1846), hoja, voskovka (Mareček 1996)
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité; Asclepiadaceae R. Br. – klejichovité
Hoya lacunosa
Rozšíření: Indonésie (Borneo, Java, Sumatra), Malajsie, Singapur, Thajsko, Indie, jižní Čína (zde zřejmě jen druhotně).
Ekologie: Epifytická popínavá rostlina rostoucí v tropických lesích se střídáním období dešťů a sucha.
Popis: Polokřovitá liána s tenkými a lysými lodyhami, které dosahuji délky až 1 m, a kořenují v nodech. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité až kopinaté, 3–7 cm dlouhé a 2,5–3 cm široké, dužnaté, lysé. Květenství je 1–30květé, okoličnaté, nicí, stopka je až 5 cm dlouhá. Květy jsou velmi výrazně vonné, kališní lístky jsou drobné, tupé; koruna je kolovitá, 5četná, dosahuje asi 8 mm v průměru, korunní cípy jsou trojúhelníkovité, nazpět zahnuté, bílé až narůžovělé, chlupaté. Plodem je měchýřek, 5–6 cm dlouhý a 5 mm široký.
Využití: Perluchy jsou oblíbenými pokojovými rostlinami, dobře snášení stín, ale kvetou, jen když se k nim dostane dostatek světla. Jejich vůně je obzvláště intenzivní v noci.
Poznámka: V tomto rodu bylo popsáno více než 300 druhů, avšak ne více než 200 z nich může být uznáno za druhy platné. Obsáhlejší revize rodu dosud nebyla publikována.
V části české literatury se objevuje pro rod Hoya české jméno voskovka. To však není zrovna vhodné, stejné národní jméno totiž označuje i rostliny z rodu Cerinthe, dokonce i houby z rodu Hygrocybe. Jistě nebude činit sebemenší problém proto používat pro tuto rostlinu raději milé starší české jméno perlucha.
Hoya lacunosaHoya lacunosa
Hoya lacunosa
Hoya lacunosa
Fotografované rostliny pocházejí z kultury.