Syn.: Senecio ambavilla (Bory) Pers.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Hubertia ambavilla
Rozšíření: Endemit maskarénského ostrova Réunion.
Ekologie: Vlhké tropické lesy až po jejich horní hranici, vřesoviště, okolí vodních toků, pionýrská rostlina na kamenitých půdách. Kvete téměř po celý rok.
Hubertia ambavilla
Popis: Bohatě větvené stálezelené keře, vysoké až 2 m. Větve štíhlé, přímé, zdřevnatělé části mají světle hnědou borku s jizvami po listech. Olistění je bohaté, listy jsou přisedlé, střídavé, jednoduché, asi 2,5 cm dlouhé, do 1 cm široké, eliptické s klínovitou bází a tupými zuby na okraji, mírně kožovité. Květenství je bohatá chocholičnatá lata, úbory mají nálevkovitý zákrov, po obvodu 4–5 jazykovitých květů bílé barvy, vnitřní trubkovité květy jsou žlutavé. Plodem je nažka s bílým chmýrem.
Využití: Odvar se používá vně k léčení kožních problémů (opruzeniny, ekzémy, záněty, popáleniny, opary) a jako čistící čaj, k léčbě žaludečních vředů a kojenecké gastroenteritidy.
Poznámka: Rod Hubertia popsal v roce 1804 francouzský přírodovědec Jean Baptiste Bory de Saint-Vincent. Rod čítá asi 20 keřovitých druhů endemických na Madagaskaru, Maskarénách a Komorských ostrovech. Některými autoritami je spojován s rodem Senecio.
Hubertia ambavilla
Hubertia ambavilla
Fotografováno dne 18. 11. 2010 (Réunion, Cirque de Mafate).