Syn.: Lepidotis phlegmaria (L.) P. Beauv., Lycopodium phlegmaria L., Phlegmariurus phlegmaria (L.) Holub, Phlegmariurus phlegmaria (L.) U. Sen et T. Sen, Urostachys phlegmaria (L.) Herter ex Nessel
Čeleď: Lycopodiaceae P. Beauv. – plavuňovité
Huperzia phlegmaria
Rozšíření: Velmi rozsáhlý areál zahrnuje prakticky tropy Starého světa. V Africe roste v oblastech deštných lesů při Guinejském zálivu, v Konžské pánvi i na východě kontinentu, a to včetně Madagaskaru a Maskarén. V Asii byl druh zaznamenán na Srí Lance, v jihovýchodní Asii od Barmy a jižní Číny po Malajsii a Indonésii, dále v severovýchodní Austrálii a téměř v celé Oceánii.
Ekologie: Epifytická rostlina, provází vlhké tropické a subtropické lesní porosty.
Huperzia phlegmaria
Popis: Vytrvalá bylina s převislými, 4–6krát dichotomicky větvenými, 20–40 cm dlouhými lodyhami. Listy na sterilní části lodyhy jsou kratičce řapíkaté, vejčité až trojúhelníkovité, odstálé, poněkud srpovité, 5–10 mm dlouhé a 3–5 mm široké, zploštělé, kožovité, na bázi obvykle srdčité, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé. Na koncích lodyh jsou úzké, 9–14 cm dlouhé výtrusné klasy; sporofyly jsou vejčité, 1–1,5 mm dlouhé; sporangia jsou ledvinitá, žlutavá.
Huperzia phlegmariaHuperzia phlegmaria
Huperzia phlegmaria
Huperzia phlegmaria
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 19. a 22. 1. 2018 (Palau, Koror a Lake Ngardok).