Syn.: Huperzia squarrosa (G. Forst.) Rothm., Lycopodium acutifolium Desv., Lycopodium epiceaefolium Desv., Lycopodium squarrosum G. Forst., Phlegmariurus squarrosus (G. Forst.) Á. Löve et D. Löve, Plananthus squarrosus (G. Forst.) P. Beauv., Urostachys epiceaefolius (Desv.) Herter ex Nessel, Urostachys lecomteanus Nessel, Urostachys madagascariensis (Desv. ex Nessel) Herter, Urostachys squarrosus (G. Forst.) Herter
Čeleď: Lycopodiaceae P. Beauv. ex Mirb. – plavuňovité
Huperzia squarrosa
Rozšíření: Areál zahrnuje ostrovy v Indickém oceánu (Komory, Madagaskar, Maskarény, Seychely, Srí Lanka), jihovýchodní Asii (Nepál, východní část Indie, Bangladéš, Barma, Thajsko, Vietnam, Malajsie, Indonésie, Filipíny, Tchaj-wan), Novou Guineu, severní Austrálii a některé ostrovy v Oceánii (Mikronésie, Polynésie, Fidži).
Ekologie: Epifytická rostlina, roste na kmenech a větvích stromů v zastíněných lesních porostech, v prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí, často na místech ovlivňovaných mlhami.
Huperzia squarrosa
Popis: Vytrvalá plavuň s dichotomicky větvenými, hustě olistěnými stonky o průměru 4–6 mm, dlouhými až 60 cm. Sterilní listy se tvoří jen na bázích větví, jsou střídavě uspořádané, čárkovitě kopinaté, 5–8 mm dlouhé, přímo vzhůru směřující, lehce srpovitě zahnuté, celokrajné, tupě špičaté. Fertilní část stonku je užší než sterilní a je jen neostře oddělena; sporofyly jsou zelené, asimilující, podobně jako sterilní listy přímo odstávající, avšak poněkud kratší, jen 4–6 mm dlouhé; nad bází mají umístěny ledvinité výtrusnice, otvírající se stejnými chlopněmi, které jsou při pohledu z boku patrné.
Huperzia squarrosaHuperzia squarrosa
Huperzia squarrosa
Huperzia squarrosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 9. a 15. 9. 2008 (Réunion, Trou de Fer a Le Grand Étang).