HYACINTHUS ORIENTALIS L. – hyacint východní

Syn.: Hyacinthus albulus Jord., Hyacinthus brumalis Haw. ex G. Don, Hyacinthus modestus Jord. et Fourr., Hyacinthus praecox Jord., Hyacinthus provincialis Jord., Hyacinthus rigidulus Jord. et Fourr., Scilla coronaria Salisb., nom. illeg.
Česká jména: hyacint východní (Kubát 2002)
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité

Hyacinthus orientalis

Rozšíření: Blízkovýchodní druh, pochází z Izraele a západního Jordánska, Libanonu a západní Sýrie, zasahuje až do jižního Turecka. Do Evropy byly první hyacintové cibule přivezeny přinejmenším už v 16. století, následně zde došlo k jejich šlechtění, takže dnešní evropské kulturní rostliny (na našich snímcích) se těm původním blízkovýchodním podobají spíše už jen tvarem jednotlivých květů.

Ekologie: Roste v mediteránních křovinách a lesních lemech; pěstuje se v zahradách a parcích. Kvete od února do dubna.

Popis: Vytrvalá bylina s podzemní vejcovitou až kulovitou šupinatou cibulkou, která dosahuje průměru okolo 3 cm, cibulky kultivarů bývají obvykle větší, až 8 cm v průměru. Listy se objevují v počtu 4–6 ještě před rozkvětem, jsou přízemní, šikmo odstálé, úzce kopinaté, 15–35 cm dlouhé a 0,5–4 cm široké, celokrajné, na vrcholu kápovité, žlábkovité. Stvoly vyrůstají po 1–2, jsou přímé, 10–33 cm dlouhé, květenství je terminální, hroznovité, květů bývá v botanicky čistých populacích 2–8, u kultivarů až 20; listeny jsou 1,5–4 mm dlouhé; květy jsou nálevkovité až zvonkovité, vonné, 10–30 mm dlouhé, šedomodré až modrofialové, vzácně i bílé, u kultivarů však mohou být nejen modré či bílé, ale také růžové, oranžové, žluté, nachové či fialové, okvětní trubka je zhruba do poloviny srostlá, na bázi nafouklá, cípy jsou podlouhlé, široce rozestálé, kultivary mohou být i plnokvěté; tyčinek je 6, prašníky jsou modré. Plodem je 3pouzdrá tobolka.

Využití: Velmi dobře známá a široce rozšířená okrasná jarní cibulovina, vysazovaná do zahrad i květináčů. Rostlinám určeným k prodeji se obvykle otrhávají květy, aby se jejich cibule co nejméně vysilovaly, cibulky se pak vysazují do zahrad na podzim. K rychlení se používají cibule nejprve vystavené speciálnímu teplotnímu režimu.
Staré tištěné herbáře dosvědčují, že hyacinty byly používány rovněž v dávné medicíně, ještě v raném novověku však byly v Evropě nezřídka zaměňovány i za naprosto jiné druhy, například za modřenec chocholatý (Muscari comosum), takže skutečný hyacint východní se do Čech dostal možná až o něco později.

Poznámka: K rodu Hyacinthus jsou v současnosti přiřazovány tři druhy (POWO 2019), všechny se vyskytují v oblasti Blízkého východu.

Hyacinthus orientalisHyacinthus orientalis
Hyacinthus orientalisHyacinthus orientalis
Hyacinthus orientalis
Hyacinthus orientalis

Fotografováno dne 7. 4. 2019 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).