Syn.: Dentinum repandum (L.) Gray, Dentinum rufescens (Schaeff.) Gray, Fungus erinaceus Vaill., Hydnum album Pers., Hydnum aurantium Raf., Hydnum bicolor Raddi, Hydnum bulbosum Raddi, Hydnum clandestinum Batsch, Hydnum diffractum Berk., Hydnum flavidum Schaeff., Hydnum imbricatum sensu Bolton, Hydnum medium Pers., Hydnum pallidum Raddi, Hydnum repandum L., Hydnum rufescens Schaeff., Hydnum rufescens sensu aut., Hydnum washingtonianum Ellis et Everh., Hypothele repanda (L.) Paulet, Sarcodon abietinus R. Heim, Sarcodon repandus (L.) Quél., Tyrodon repandus (L.) P. Karst. – lišák zprohýbaný
Čeleď: Hydnaceae Chevall. – lošákovité
Hydnum repandum
Rozšíření: Roste ve smíšených nebo listnatých lesích v celém mírném pásu severní polokoule.
Ekologie: Roste od července do listopadu jednotlivě nebo v menších skupinkách. V některých lesích bývá velmi hojný.
Popis: Plodnice je cca 8 cm vysoká, relativně robustní, celkové zbarvení je žluté až okrové. Pokožka nepravidelně zvlněného klobouku je žlutá až okrová, viditelně plstnatá se středovou prohlubní. Okraj klobouku je podvinutý. Hymenofor je tvořen tupě zakončenými ostny, které často přecházejí až na třeň. Povrch třeně je matný až plstnatý, barva je světlejší, žlutobílá. Výtrusný prach je bílý se smetanovým nádechem.
Záměny: Zejména za lošák ryšavý (Hydnum rufescens), který je zbarven více do oranžova až rezava, okraj pokožky klobouku je ostře zakončen, pokožku má méně plstnatou a delší ostny jsou zakončené před třeněm. Záměna je možná také za lišku obecnou (Cantharellus cibarius) nebo l. bledou (C. pallens), vyloučit se však dá snadno pohledem na hymenofor.
Využití: Jedlá houba tužší konzistence.
Poznámka: Česká nomenklatura připouští také jméno lišák zprohýbaný, se kterým se lze v literatuře setkat. Rozlišení bylo odůvodněno vědeckým jménem rodu, kde lošák bylo doporučováno pro rod Sarcodon a pro rod Hydnum pak – dle podobnosti s liškou – lišák (každý z rodů je zařazen do jiné čeledě). Tato úprava terminologie se však příliš neujala.
Hydnum repandum
Fotografováno dne 20. 8. 2005 (Děčínsko, Malá Veleň).