HYDNUM RUFESCENS Pers. – lošák ryšavý / jelenka ryšavá

Syn.: Dentinum rufescens (Pers.) Pouzar, Hydnum repandum f. rufescens (Pers.) Nikol., Hydnum repandum subsp. rufescens (Pers.) Pers, Hydnum repandum var. rufescens (Pers.) Barla, Hydnum sulcatipes Peck, Tyrodon rufescens (Pers.) P. Karst.
Další česká jména: lišák ryšavý
Čeleď: Hydnaceae Chevall. – lišákovité

Hydnum rufescens

Hydnum rufescens

Rozšíření a ekologie: Vyrůstá v červenci až listopadu v menších skupinách v lesích všech typů, zvláště u cest. Upřednostňuje bukové lesy.

Popis: Klobouk má v průměru 3–8 cm, má vyklenutý tvar, ve středu plochý až zprohýbaný se zvlněnými ostrými okraji. Povrch klobouku je lysý a hladký, má žlutooranžovou až hnědooranžovou barvu, někdy s rezavě červenými skvrnami, ve stáří je světlejší. Klobouk je ohraničený od třeně. Ostny jsou dlouhé až 0,5 cm, husté, lámavé, někdy krátce sbíhají na třeň.
Třeň je vysoký 3–7 cm, do 2 cm tlustý, hladký, plný, má válcovitý až kyjovitý tvar, bělavou barvu, někdy s nažloutlými až oranžovými skvrnami. Po otlačení se zbarvuje do žlutooranžova. Dužnina je tvrdá, křehká, nažloutlá až rezavá. Chuť je mírná nebo slabě nahořklá, vůně nevýrazná. Výtrusný prach je bílý až krémový, výtrusy elipsoidní, bezbarvé, velikosti 8–10 × 6–8 µm.

Záměny: Podobný je jedlý lošák zprohýbaný (Hydnum repandum), který má větší okrové plodnice s ostny sbíhajícími hluboko na třeň.

Využití: Mladé plodnice jsou jedlé.

Hydnum rufescens
Hydnum rufescens

Fotografováno dne 30. 8. 2008 (Česko, Jizerské hory, u Bílého Potoka pod Smrkem).