Syn.: Gulubia palauensis (Becc.) H. E. Moore et Fosberg, Gulubiopsis palauensis Becc.
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Hydriastele palauensis
Rozšíření: Endemit Mikronésie. Malinký areál se rozkládá na Palau, kde roste výhradně na vápencových ostrůvcích, zejména na Rock Island, ale i ve vápencových částech na ostrově Koror a v Airai na jihovýchodě ostrova Babeldaob.
Ekologie: Charakteristický druh lesních porostů na vyzvednutých korálových vápencích, obvykle roste na strmých kamenitých svazích a na vystupujících skalkách. Květy mají mnoho nektaru.
Hydriastele palauensis
Popis: Jednotlivě rostoucí jednodomá palma, dorůstá výšky až 20 m; štíhlý kmen má v průměru 15–60 cm, jsou na něm kruhové jizvy po odpadlých listech, oddálené od sebe ve střední části kmene asi o 15 cm. Listy tvoří korunu na vrcholu kmene; listové pochvy tvoří válcovitý zelený útvar 40–55 cm dlouhý; čepel je zpeřená, 1–1,5 m dlouhá, přímo odstálá a výše obloukovitě prohnutá, lístky jsou střídavé, čárkovitě kopinaté, 50–60 cm dlouhé a 2–3,5 cm široké. Květenství vyrůstá obvykle 3 uzliny pod listovými pochvami, je latovité, nicí, 50–65 cm dlouhé; trojčetné květy jsou uspořádány na vřeteni v trojicích, přičemž samičí květ vyrůstá vždy mezi 2 květy samčími; samčí květy mají drobné trojúhelníkovité kališní lístky, korunní lístky jsou dužnaté, kopinaté, 3,5–4 mm dlouhé, jeden je větší než ostatní, tyčinek je 6, pistillodium chybí; samičí květy jsou drobnější, mají srostlý, asi 1,5 mm dlouhý miskovitý kalich s krátkými cípy, korunní lístky asi 3 mm dlouhé, zaokrouhlené, staminodia jsou drobná, semeník je kulovitý, jednopouzdrý. Plody jsou elipsoidní peckovice 9–10 mm dlouhé a 4,5–5,5 mm široké, zelené, pecka je pevná a pružná.
Ohrožení a ochrana: Druh v poslední době velmi ustupuje, protože jeho vzrostné vrcholy poškozují vysazení papoušci.
Poznámka: Do rodu Hydriastele se nyní řadí téměř 50 druhů s těžištěm diverzity na Papui-Nové Guineji; jednotlivé druhy zasahují i do Indonésie na Moluky a Celebes, do Mikronésie, na Fidži a na severovýchod Austrálie.
Hydriastele palauensisHydriastele palauensis
Hydriastele palauensis
Hydriastele palauensisHydriastele palauensis
Hydriastele palauensis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 18. a 20. 1. 2018 (Palau, Koror, ostrov Ulebsechel a Nikko Bay).