Syn.: Hydrocleys azurea Schult. f., Hydrocleys commersonii Rich., Hydrocleys humboldtii (Rich.) Endl., nom. illeg., Limnocharis commersonii (Rich.) Spreng., Limnocharis humboldtii Rich., nom. illeg., Limnocharis nymphoides (Humb. et Bonpl. ex Willd.) Micheli, Sagittaria ranunculoides Vell., Stratiotes nymphoides Humb. et Bonpl. ex Willd., Vespuccia humboldtii (Rich.) Parl.
Čeleď: Alismataceae Vent. – žabníkovité
Hydrocleys nymphoides
Rozšíření: Pochází z Jižní Ameriky. Přirozený areál zabírá zřejmě jen Brazílii, Surinam, Guyanu, Venezuelu, na západě zasahuje do sousedních oblastí Bolívie, Ekvádoru a Kolumbie, nejdále na severu zahrnuje ještě Trinidad a Nizozemské Antily. V řadě dalších tropických území zplaňuje, tak např. v Guatemale, na Portoriku, Floridě, ale i v Oceánii, Austrálii, na Novém Zélandě a v jižní Africe.
Ekologie: Roste při pobřeží tropických jezer a tůní se sladkou vodou, obvykle v hloubce do 50 cm.
Hydrocleys nymphoides
Popis: Vytrvalá vodní rostlina s oddenkem plazícím se po dně. Listy jsou střídavé, ponořené jsou přisedlé, tvořené pouze zploštělým řapíkem (fylodii), vynořené jsou dlouze řapíkaté, s čepelí široce vejčitou až téměř okrouhlou, 1,5–12 cm dlouhou a 1–10,5 cm širokou, na bázi srdčitou, celokrajnou, na vrcholu obvykle tupou. Květenstvím je okolík na stvolu, který vyrůstá přímo z oddenku; okolík je podepřen eliptickými listeny 2–4,5 cm dlouhými; květní stopky jsou 3,5–17,5 cm dlouhé; květy jsou 3četné, oboupohlavné; kalich je volný, tvořený kopinatými, 1,3–2,8 cm dlouhými lístky; korunní lítsky jsou rovněž volné, 2,3–2,6 cm dlouhé, světle žluté nebo bílé se žlutou skvrnou na bázi; tyčinek je 20–25, spolu s nimi bývá přítomno více než 20 staminodií; plodolisty jsou volné, v počtu (5–)6(–8), asi 1 cm dlouhé, s laminální placentou. Plody jsou zobanité měchýřky 1–1,5 cm dlouhé; semen bývá kolem 50, jsou drobná, řídce žláznatě chlupatá.
Využití: V tropech a subtropech se pěstuje jako okrasná rostlina ve venkovních vodních nádržích, ale v chladnějších oblastech nevydrží přes zimu a věnují se jí spíše akvaristé.
Hydrocleys nymphoides
Hydrocleys nymphoides
Hydrocleys nymphoides
Hydrocleys nymphoides
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 9. 2016 (Itálie, Sicílie, Orto Botanico di Palermo); Ladislav Hoskovec, dne 26. 7. 2018 (Německo, Berlín, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).