Syn.: Hydrocotyle caffra Meisn., Hydrocotyle fluitans DC., Hydrocotyle incrassata Raf., Hydrocotyle petiolaris DC., Hydrocotyle polystachya A. Rich., Hydrocotyle quinqueradiata Thouars ex DC., Hydrocotyle scaposa Steud., Hydrocotyle umbellulata Michx., Hydrocotyle vulgaris Bory ex A. Rich.
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité; Araliaceae Juss. – aralkovité; Hydrocotylaceae Hyl. – pupečníkovité
Hydrocotyle umbellata
Rozšíření: Americký druh, roste od jihovýchodní Kanady (Nové Skotsko), ve Spojených státech především na východním pobřeží, ale i v Kalifornii a Oregonu, od Mexika přes celou Střední Ameriku až do Ameriky Jižní, kam zasahuje nejdále k jihu až do Chile. Také roste na ostrovech v Karibském moři a na Galapágách.
Ekologie: Stanovištěm jsou okraje stojatých vod nebo potůčků, většinou na nezastíněných stanovištích. Vystupuje až do nadmořských výšek 2000 m.
Hydrocotyle umbellata
Popis: Drobná vytrvalá obojživelná bylina. Listy vyrůstají jednotlivě z oddenku, jsou dlouze řapíkaté, čepel je štítovitá, okrouhlá, o průměru 0,5–7,5 cm, na okraji je vroubkovaná, s 8–20 zářezy; řapík je 0,5–40 cm dlouhý. Lodyhy vyrůstají v uzlinách z oddenku, jsou 1–35 cm dlouhé a nesou okolík s 10–60 květy; květy jsou drobné 5četné; korunní lístky jsou kratičké, krémově bílé; tyčinek je 5; semeník je spodní. Plodem jsou příčně elipsoidní, 2–3 mm široké, zploštělé dvounažky.
Hydrocotyle umbellata
Hydrocotyle umbellata
Hydrocotyle umbellata
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 2. 2014 (Kostarika, La Paz Waterfall Gardens).