HYDROCOTYLE VULGARIS L. – pupečník obecný / pupkovník obyčajný

Syn.: Hydrocotyle schkuhriana Rchb.
Česká jména: pupečník pospolitý (Presl 1819, Sloboda 1852), pupenčík pospolitý (Opiz 1852), pupečník obecný (Čelakovský 1879)
Čeleď: Araliaceae Juss. – aralkovité

Hydrocotyle vulgaris

Rozšíření: Roste v celé Evropě jako atlanticko-subatlantický druh, především v západní polovině Evropy, k nalezení je ve Fenoskandii, ve Středozemí včetně ostrovů, na Azorských ostrovech, Apeninském poloostrově.
V Česku probíhá hranice rozšíření, roste v Ašském výběžku, na Třeboňsku, Českolipsku, Dokesku a ve východním Polabí, výjimečně na Opavsku. Ve všech lokalitách vzácně. Na Slovensku se vyskytuje na Záhoří.

Ekologie: Pupečník roste od nížin do podhůří na zaplavovaných místech mokřadních biotopů, především rašelinných luk a při rašelinných okrajích rybníků. Kvete od června do srpna.

Popis: Vytrvalá bylinka s plazivou až mírně vystoupavou lodyhou mající kořenující adventivními kořeny v lodyžních uzlinách. Lodyha může být až 60 cm dlouhá. Většinou samostatné listy na často velmi dlouhém řapíku jsou okrouhlé, štítnaté, v průměru 2–4 cm. Květenství hroznovité, bělavé až narůžovělé květy jsou oboupohlavné, s nezřetelným kalichem.

Ohrožení a ochrana: V ČR je pupečník ohroženým druhem (C3) a chráněným ve stejné kategorii (§3). V SR je zranitelným a zákonem chráněným druhem (VU/§).

Poznámka: Rostlina obsahuje jedovatý vellarin.

Hydrocotyle vulgarisHydrocotyle vulgaris

Fotografováno dne 6. 7. 2005 (Česko, Ašsko, Studánka).