Syn.: Leersia aristata (Retz.) Roxb., Pharus aristatus Retz., Pharus natans Russell, Pharus natans Russell ex Steud., Potamochloa aristata (Roxb.) McClell., Potamochloa retzii (Spreng.) Griff., Zizania aristata (Retz.) Kunth, Zizania retzii Spreng.
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité

Hygroryza aristata

Rozšíření: Druh jižní a jihovýchodní Asie, vyskytuje se v oblasti od Pákistánu, Indie, Sri Lanky a Bangladéše přes Barmu, Thajsko a Indočínu až po jihovýchodní Čínu a Tchaj-wan.

Ekologie: Vodní rostlina vytvářející rozsáhlé plovoucí porosty na tropických vodních plochách, v jezerech a rybnících, ve vodních kanálech i pomalu tekoucích vodních tocích; často se objevuje na stanovištích přistíněných stromy.

Popis: Vytrvalá vodní tráva vytvářející v uzlinách adventivní kořeny. Stébla jsou 50–150 cm dlouhá, plovoucí, houbovitá, bohatě větvená, listy jsou kopinaté až vejčité, 3–7 cm dlouhé a 0,5–2,5 cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo srdčité, náhle zúžené do řapíku podobnému spoji s pochvou, na vrcholu tupé; jazýček je krátký, blanitý. Květenství tvoří chudoklasá lata, klásky jsou nazelenalé, jednokvěté, plevy chybí, plucha je kopinatá, až 8 mm dlouhá, zašpičatělá, zakončená až 14 mm dlouhou osinou, tyčinek je 6. Plodem je obilka.

Využití: V Asii slouží jako krmivo pro hospodářská zvířata, kořeny se používají v tradiční medicíně. V Evropě je vysazována jako vodní rostlina do akvárií.

Poznámka: Rod Hygroryza je monotypický, zahrnuje jen tento jediný druh.

Hygroryza aristata
Hygroryza aristata
Hygroryza aristata

Fotografováno dne 6. 6. 2019 (Belgie, Vlámsko, Plantentuin Meise).