Syn.: Cereus guatemalensis (Eichler) A. Berger, Cereus tricostatus Rol.-Goss., Cereus trigonus var. guatemalensis Eichler, Cereus undatus Pfeiff., Cereus undulatus D. Dietr., Hylocereus guatemalensis (Eichlam) Britton et Rose, Hylocereus tricostatus (Gosselin) Britton et Rose
Čeleď: Cactaceae Juss. – kaktusovité
Hylocereus undatus
Rozšíření: Původně pochází ze Střední Ameriky, v současné době se pěstuje po celých vlhčích tropech; často např. v jihovýchodní Asii.
Ekologie: Vyžaduje tropické klima, kde nejnižší teploty neklesají pod 10 °C; i v létě vyžaduje dostatečnou vlhkost. Ve vhodných podmínkách rychle roste.
Hylocereus undatus
Popis: Stonkový sukulent. Lodyhy jsou dužnaté, poléhavé, plazivé až převislé, až 10 m dlouhé, většinou s 3 žebry, 10–12 cm v průměru, tmavozelené, jen na dospělých větvích kratičce ostnité, z každé areoly vyrůstají 1–3 trny, které jsou dlouhé 2–4 mm. Květy vyrůstají jednotlivě, jsou 25–30 cm dlouhé a 15–17 cm široké, žlutozelené až bělavé, otevírají se v noci a silně voní; vnější okvětní lístky jsou kopinaté, 10–15 cm dlouhé a 1–1,5 cm široké, vnitřní jsou stejně dlouhé, ale až 4 cm široké; tyčinky jsou 5–10 cm dlouhé; čnělka dorůstá kolem 20 cm a nese na vrcholu bliznu až s 26 laloky. Plodem je mnohosemenná bobule, 6–12 cm dlouhá a 4–9 cm široká, červená nebo růžovofialová, na povrchu se zelenými zdužnatělými listeny; dužnina je kompaktní, bílá nebo šedobílá, drobná semena jsou černá.
Ohrožení a ochrana: Všechny kaktusovité jsou chráněny mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Využití: Poměrně důležitá tropická ovocná plodina. Dužnaté bobule jsou velmi chutné, sladké a šťavnaté; bývají dováženy v současné době i k nám, většinou jsou označovány jako pitahaya. Pod tímto označením se ovšem skrývají i plody dalších příbuzných druhů.
Hylocereus undatusHylocereus undatus
Hylocereus undatus
Hylocereus undatus
Hylocereus undatus
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 3. 11. 2006 (Kapverdy, Santo Antăo, Valle do Paúl), a Naděžda Gutzerová, plody (prosinec 2016).