Syn.: Hymenaea candolleana Kunth, Hymenaea retusa Hayne, Inga megacarpa M. E. Jones
Česká jména: kurbaryl obecný (Presl 1846)
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Hymenaea courbaril
Rozšíření: Přirozený areál se táhne ve Střední Americe od jižního Mexika až po Panamu, dále roste na Antilách a v Jižní Americe od Kolumbie po Brazílii, Bolívii a Paraguay. Výsadby jsou známy z dalších jihoamerických území, ale i např. z Filipín.
Ekologie: Roste ve vlhkých lesích, v suchých oblastech jen podél vodních toků, vystupuje do nadmořských výšek kolem 800 m. Místy patří k porostotvorným druhům, koruny bývají součástí nejvyššího stromového patra. Květy jsou opylovány především netopýry, plody jsou potravou agutiů a opic.
Hymenaea courbaril
Popis: Poloopadavý, velmi mohutný strom dorůstající 10–35(–50) m výšky a s rozložitou korunou; kmen může mít až 1,5 m v průměru, kořenové náběhy často chybí, ale někdy mohou být až 1 m vysoké; borka je šedá, hladká. Listy jsou střídavé, s jediným párem lístků; řapík je 1,2–3 cm dlouhý; lístky jsou asymetrické, vejčité, poněkud srpovité, 3–12 cm dlouhé a 1,5–7 cm široké, kožovité, podlouhlé, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé. Vonné květy vyrůstají v latách a jsou téměř pravidelné; kališní lístky jsou 4, volné, obvejčité, vyduté, 1,2–2,2 cm dlouhé, žlutavé nebo hnědavé; korunních lístků je 5, jsou oválné, asi 3 cm dlouhé, bílé nebo načervenalé; tyčinek je 10, delších než koruna; čnělka je prohnutá, rovněž delší než koruna. Plody jsou velké, zploštěle válcovité, nepukavé, dřevnaté, tvrdé lusky, až 17 cm dlouhé, 6 cm široké a až 3 cm tlusté, červenohnědé, uvnitř s moučnatou, nepříjemně páchnoucí, avšak sladkou dužninou; semen je nejčastěji 1–6.
Využití: Pryskyřice, která vytéká z poškozených míst kmene, byla v minulosti sbírána jako tzv. americký kopál. Vyráběly se z ní kvalitní laky, průsvitné kusy byly používány podobně jako jantar. Dřevo je tvrdé a používá se k výrobě nábytku.
Hymenaea courbarilHymenaea courbaril
Hymenaea courbaril
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 23.–25. 2. 2009 (Kostarika, distr. Liberia, Salto; NP Rincón de la Vieja, Rio Negro; NP Santa Rosa, La Casona) a 20. 9. 2008 (zralé plody: Réunion, St.-Denis, v kultuře).