Syn.: Anthyllis circinnata (L.) D. D. Sokoloff, Hymenocarpos nummularius (DC.) G. Don, Medicago circinnata L.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Hymenocarpos circinnata
Rozšíření: Vyskytuje se v Mediteránu, od jihovýchodní Francie a severního Alžírska přes Itálii a severní Egypt až po Turecko a Izrael, dále na východ zasahuje až do Kuvajtu a na sever Saúdské Arábie.
Ekologie: Roste na pobřežních píscích i štěrcích, na kamenitých svazích, ve vinohradech a olivových hájích, na úhorech a ruderálních stanovištích, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1200 m. Kvete od března do června.
Hymenocarpos circinnata
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou poléhavou, 30–50 cm dlouhou, větvenou, hustě chlupatou. Spodní listy jsou jednoduché, podlouhle obvejčité, horní lichozpeřené, s 2–3 páry kopinatých lístků, terminální lístek je největší. Květy po 2–8; kalich je zvonkovitý, kališní cípy jsou čárkovité, delší než trubka; koruna je 5–7 mm dlouhá, žlutá, člunek je zakončen drobným zobánkem. Plodem je spirálovitě zkroucený plochý lusk, v obrysu skoro okrouhlý, chlupatý, dosahující průměru 10–15 mm, na vnějším okraji je někdy zubatý.
Poznámka: Rod je pravděpodobně monotypický, dříve byly k němu přiřazovány i některé další druhy, které se dnes spojují s úročníky (Anthyllis), např. Anthyllis lotoides, Anthyllis hamosa aj.
Hymenocarpos circinnata
Hymenocarpos circinnata
Hymenocarpos circinnata
Hymenocarpos circinnata
Fotografováno dne 31. 3. 2010 (Kypr, Petra Tou Romiou).