Syn.: Hymenoglossum cruentum (Cav.) C. Presl
Čeleď: Hymenophyllaceae Link – blánatcovité

Hymenophyllum cruentum

Rozšíření: Druh jihozápadu Jižní Ameriky, v Argentině se vyskytuje jen na nevelkém území v provincii Chubut (na území národního parku Lago Puelo), v Chile se jeho areál táhne od regionu Maule na severu až do regionu Magallanes na jihu, vyskytuje se taktéž na pacifických ostrovech Juana Fernándeze.

Ekologie: Roste většinou epifyticky na kmenech stromů, vzácně pokrývá i mokré skály nebo roste terestricky, vždy v oblastech velmi vlhkých, obvykle lesnatých, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 900 m.

Hymenophyllum cruentum

Popis: Kapradina s tenkým větveným oddenkem, pokrytým průsvitnými chlupy, až 1 mm dlouhými. Listy jsou 18–25 cm dlouhé, řapík je našedlý až hnědý, 2–15 cm dlouhý, lysý, jen při bázi s bělavými chlupy, čepel je obvykle jednoduchá, kopinatá až vejčitá, 6–11 cm dlouhá a 2–3 cm široká, lysá, s 10–25 páry žilek, které jsou u fertilních listů zakončeny až za okrajem listu umístěnými nápadnými pohárkovitými útvary se sporangii.

Poznámka: V andské oblasti jihozápadu Jižní Ameriky se vyskytuje zhruba 15 zástupců rodu Hymenophyllum.

Hymenophyllum cruentum
Hymenophyllum cruentum
Hymenophyllum cruentum
Hymenophyllum cruentum

Fotografovala Věra Svobodová, dne 22. 3. 2019 (Chile, reg. Los Lagos, Parque nacional Vicente Pérez Rosales, Saltos del Río Petrohué).