Syn.: Hymenophyllum boryanum Willd., Hymenophyllum ciliatum (Sw.) Sw., Hymenophyllum dimorphum H. Christ, Hymenophyllum fragile var. venustum (Desv.) C. V. Morton, Hymenophyllum microcarpum Fée, Hymenophyllum surinamense Bosch, Hymenophyllum venustum Desv., Sphaerocionium ciliatum (Sw.) C. Presl, Sphaerocionium hirsutum (L.) C. Presl, Trichomanes ciliatum Sw., Trichomanes hirsutum L.
Čeleď: Hymenophyllaceae Link – blánatcovité
Hymenophyllum hirsutum
Rozšíření: Pantropicky rozšířená rostlina, vyskytuje se v tropické Střední i Jižní Americe a Africe, zasahuje i na ostrovy v Indickém oceánu (Komory, Madagaskar, Seychely, Réunion a Mauritius).
Ekologie: Většinou roste jako epifyt ve stinných, velmi vlhkých lesích v prostředí vysoké vzdušné vlhkosti.
Hymenophyllum hirsutum
Popis: Droboučká jemná kapradina s nitkovitým plazivým oddenkem. Listy jsou řapíkaté, 2–13 cm dlouhé, z toho připadá na řapík 0,5–7 cm, řapík i listové vřeteno jsou křídlaté; čepel je velmi tenká, tvořená jedinou vrstvou buněk, vejčitá až kopinatá, dvakrát zpeřená, 1,5–9 cm dlouhá a 1,5–4 cm široká, úkrojky jsou sblížené, páskovité, na vrcholu zaokrouhlené, na ploše i na okrajích pokryté stopkatými hvězdovitými chlupy. Kupky výtrusnic se tvoří na koncích úkrojků, jsou ukryté v kulovitém pohárkovitém útvaru, až k bázi rozděleném na 2 chlopně; chlopně jsou celokrajné, na okraji chlupaté.
Hymenophyllum hirsutum
Hymenophyllum hirsutum
Fotografováno dne 15. 9. 2008 (Réunion, Forêt de Bébour: Bras Cabot).