Syn.: Hymenophyllum gracile Bory ex Willd., Hymenophyllum inaequale (Poir.) Desv., Mecodium inaequale (Poir.) Copel., Mecodium polyanthos (Sw.) Copel., Trichomanes depaueratum Bory, Trichomanes inaequale Poir., Trichomanes polyanthos Sw.
Čeleď: Hymenophyllaceae Link – blánatcovité
Hymenophyllum polyanthos
Rozšíření: Pantropický druh známý z afrického kontinentu, jižní a jihovýchodní Asie, Oceánie i Střední a Jižní Ameriky (na jihu po brazilské státy Parana, Santa Catarina a Rio Grande do Sul). Na souostroví Maskarény roste na ostrovech Réunion a Mauritius; vyskytuje se zde celkem 8 druhů rodu.
Ekologie: Epifytická rostlina, roste na mechaté borce na kmenech stromů. Vyhledává stinná místa s vysokou vzdušnou vlhkostí v tropickém monzunovém klimatu.
Hymenophyllum polyanthos
Popis: Jemná kapradina s tenkými plazivými oddenky, dorůstající výšky asi 20 cm. Listy jsou dlouze řapíkaté, 6–24 cm dlouhé, lysé; řapík velmi úzce křídlatý, křídla jsou místy téměř nezřetelná; čepel je v obrysu vejčitá až kopinatá, 2–3krát zpeřená, listové vřeteno je úzce a téměř souvisle křídlaté, koncové úkrojky jsou čárkovité, na vrcholu tupé. Sporangia jsou umístěna v pohárkovitých útvarech na okraji čepele, tyto pohárky jsou 1,3–2 mm dlouhé, na vrcholu rozeklané do 2 celokrajných chlopní.
Poznámka: Všichni zástupci čeledi blánatcovitých (Hymenophyllaceae), tj. rody Hymenophyllum a Trichomanes, jsou velmi jemné rostliny, které mají plochu listových čepelí tvořenu většinou jen jedinou vrstvou buněk. Tato morfologická zvláštnost blánatce předurčuje k tomu, že mohou úspěšně přežívat jen v prostředí s extrémně vysokou a stabilní vzdušnou vlhkostí, protože jejich pletiva jsou velmi citlivá na vysýchání. Rozšíření těchto rostlin po celém světě tedy reflektuje podmínky vysoké oceanity klimatu, a to jak v tropickém, tak i v subtropickém a mírném pásmu.
Hymenophyllum polyanthos
Hymenophyllum polyanthos
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 9. a 11. 9. 2008 (Réunion, Cirque de Salazie a Trou de Fer) a Věra Svobodová, dne 21. 11. 2010 (Réunion, Forêt de Bébour).