Syn.: Actinea grandiflora (Torr. et A. Gray ex Torr. et A. Gray) Kuntze, Actinella grandiflora Torr. et A. Gray, Cephalophora grandiflora (Torr. et A. Gray) Walp., Rydbergia grandiflora (Torr. et A.Gray ex Torr. et A. Gray) Greene, Tetraneuris grandiflora (Torr. et A. Gray ex Torr. et A. Gray) K. F. Parker
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Hymenoxys grandiflora
Rozšíření: Endemit severoamerického pohoří Rocky Mountains (západ USA, státy Colorado, Idaho, Montana, Utah a Wyoming).
Ekologie: Roste na horských loukách a v horské tundře, většinou nad hranicí lesa, v nadmořské výšce 2600–4300. Kvete v červnu až srpnu.
Hymenoxys grandiflora
Popis: Vytrvalá bylina s 1–10 lodyhami, 8–30 cm vysoká. Lodyhy jsou zelené, purpurově nebo červeně naběhlé, lysé nebo odstále slabě chlupaté. Listy jsou jednoduché nebo se 3 až 15 čárkovitými laloky, lysé nebo řídce chlupaté, žláznatě tečkované; bazální listy jsou někdy oděné řídkými dlouhými chlupy; lodyžní listy jsou jednoduché nebo 3–7laločnaté. Úbory jsou terminální, obvykle jednotlivé, na stopkách 1–10 cm dlouhých, lysých nebo řídce chlupatých a nápadně hustě odstále plstnatých poblíž zákrovu. Zákrov je polokulovitý až téměř kulovitý, má průměr 2–3 cm, zákrovní listeny jsou ve 2–3 řadách po 16–24, vnější jsou na bázi srostlé, až 1,5 cm dlouhé, kopinaté, na vrcholu špičaté, vnitřní obkopinaté až kopinaté, 0,8–1,2 cm dlouhé, na vrcholu špičaté nebo zašpičatělé. Jazykových květů je 15–34(–44), koruna je žlutá, 1,6–3 cm dlouhá, 0,4–0,8 cm široká, na vrcholu až se třemi zářezy. Trubkovitých květů je 150–400, 5–6 mm dlouhých. Plody jsou nažky 3,5 mm dlouhé, s chmýrem.
Využití: Někdy se pěstuje jako skalnička.
Hymenoxys grandiflora
Hymenoxys grandiflora
Fotografováno dne 30. 8. 2014 (USA, Colorado, Rocky Mountains, Mushroom Rock).