Syn.: Actinea richardsonii var. floribunda (A. Gray) Cory, Actinella richardsonii (Hook.) Nutt.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Hymenoxys richardsonii
Rozšíření: Roste v suchých středozápadních oblastech Severní Ameriky – od jižní Kanady (Alberta, Saskatchewan) po jih USA (Wyoming, Montana, Idaho, Utah, Colorado, New Mexico, Arizona, Texas).
Ekologie: Vyskytuje se v suchých lesích a jejich lemech (zejména v borových lesích s borovicí těžkou – Pinus ponderosa a v jalovcových borech), dále v otevřených stepních až polopouštních trávnících a na okrajích cest, v nadmořské výšce 1000–3400 m n. m. Kvete od půlky června do začátku září.
Hymenoxys richardsonii
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř s bohatě větvenou dřevnatou kořenovou hlavou. Lodyhy v počtu 1–20(–30), 7–40 cm vysoké, od báze větvené, lysé nebo chlupaté. Listy obvykle členěné ve 3(–7) čárkovitých úkrojků, méně často celistvé, lysé nebo chlupaté, nejnižší na bázi vlnaté, někdy s řídce roztroušenými žláznatými chlupy. Úborů cca 5–300 v řídkém chocholičnatém květenství; zákrov zvonkovitý, 7–11 mm dlouhý, 7–14 mm široký, dvouřadý; jazykovité květy v počtu 7–14, žluté, 7–17 mm dlouhé, 3–6 mm široké; trubkovité květy v počtu cca 25–75, 3–5 mm dlouhé. Nažky úzce obráceně kuželovité, 2–3 mm dlouhé, s osinkatým chmýrem.
Poznámky: Jsou rozlišovány dvě variety. Na fotografiích je nominátní varieta Hymenoxys richardsonii var. richardsonii; v jižněji položených částech areálu se vyskytuje Hymenoxys richardsonii var. floribunda, jež je více větvená, má kratší jazykovité květy a menší zákrovy s ostře kýlnatými vnějšími zákrovními listeny.
Druhové jméno richardsonii je odvozeno od skotského přírodovědce Johna Richardsona.
Hymenoxys richardsonii
Hymenoxys richardsonii
Fotografováno dne 3. 7. 2009 (Kanada, Alberta, „Badlands“: Drumheller, Hoodoos).