Syn.: Mascarena lagenicaulis L. H. Bailey, Mascarena revaughanii L. H. Bailey
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Hyophorbe lagenicaulis
Rozšíření: Pochází z malého ostrůvku Round Island, který se nachází asi 20 km od severního pobřeží ostrova Mauricius. V kultuře je možné se s tímto druhem setkat nejen na Maskarénách, ale i např. v USA na Floridě a v jižní Kalifornii, na Havajských ostrovech i jinde ve světě.
Ekologie: Původním stanovištěm byla savana podél pobřeží, zde rostliny rostly v poměrně nízké křovité až stromové vegetaci na lehkých, propustných písčitých půdách.
Hyophorbe lagenicaulis
Popis: Pomalu rostoucí palma, dorůstající výšky jen 3,5–6 m, s výrazně lahvovitě ztloustlým, kroužkovaným kmenem, který může mít až 60 cm v průměru. Na vrcholu kmene najdeme v jeho pokračování 60–80 cm dlouhý válcovitý leskle zelený hladký útvar, tvořený listovými pochvami, listů bývá jen malý počet, zpravidla 4–6; řapík je velmi krátký, asi 25 cm dlouhý; čepel je zpeřená, až 3 m dlouhá, tvořená asi 70 páry úzkých, vstřícných úkrojků postavených do písmene V. Květenství je bohatá lata, vyrůstá na vrcholu kmene pod dužnatými pochvami, složená z jednopohlavných, bělavých nebo krémově zbarvených květů; samčí květy jsou na koncích větviček, mají 6 tyčinek a pistillodium; samičí květy jsou na bázi větviček, obsahují kalíškovitě uspořádaná staminodia. Plody jsou elipsoidní, asi 2,5 cm dlouhé peckovice, za zralosti téměř úplně černé.
Hyophorbe lagenicaulisHyophorbe lagenicaulis
Hyophorbe lagenicaulis
Hyophorbe lagenicaulis
Ohrožení a ochrana: Jeden z nejvzácnějších druhů palem na světě, v přírodě přežívá posledních asi 10 jedinců. Round Island je v současné době přírodní rezervací, přístupnou pouze badatelům. V Červeném seznamu IUCN je oprávněně zařazen mezi druhy kriticky ohrožené.
Využití: Nápadná rostlina, pro svůj kuriózní vzhled a snadné pěstování oblíbená v palmových výsadbách. Protože snáší poklesy teplot až téměř k bodu mrazu, lze ji pěstovat i v subtropických podmínkách. Občas se zřejmě pěstují i kříženci s příbuzným druhem Hyophorbe verschaffeltii, s nímž se H. lagenicaulis v přírodě nemůže nikdy potkat, protože H. verschaffeltii je endemitem ostrova Rodriguez.
Hyophorbe lagenicaulis
Hyophorbe lagenicaulis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 13., 19. a 20. 9. 2008 (Réunion, St-Pierre, Les Colimacons, L´Hermitage les Bains a St-Denis) a 1. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: Victoria), vše v kultuře.