Syn.: Areca verschaffeltii Lem., Mascarena verschaffieltii (H. Wendl.) L .H. Bailey
Čeleď: Arecaceae Bercht. et J. Presl – arekovité
Hyophorbe verschaffeltii
Rozšíření: Endemický druh ostrova Rodriguez na východ od Mauricia. V kultuře je k vidění na mnoha místech v tropech a zčásti i v subtropech celého světa.
Ekologie: Vyskytuje se na relativně suchých stanovištích s vegetací křovité až stromové savany, na plošině budované korálovými vápenci. Je tolerantní i k zasolení, snáší krátkodobý pokles až k 0 °C.
Hyophorbe verschaffeltii
Popis: Pomalu rostoucí palma, dorůstající výšky až 6 m, kmen je zejména u dospělých jedinců nápadně vřetenovitě ztloustlý, uprostřed 30–60 cm v průměru. Kmen nese na vrcholu zvláštní, válcovitý, často na bázi hlízovitě ztloustlý, hladký, leskle zelený útvar, tvořený listovými pochvami. Korunu tvoří 6–10 listů; řapík je krátký, asi 10 cm dlouhý; listová čepel je zpeřená, 2,5–3 m dlouhá, složená ze 50–80 párů úkrojků, které jsou shora zelené, na spodní straně sivé, jsou uspořádané do podoby písmene V. Květenství vyrůstá na vrcholu kmene pod listovými pochvami, před rozkvětem je chráněno v srpovitě prohnutém toulci, je latovité, tvořené jednopohlavnými, žlutavými až oranžovými květy; samčí květy, vyrůstající na koncích postranních větviček, mají 6 tyčinek a prodloužené kuželovité pistillodium; samičí květy se tvoří na bázi větviček. Plody jsou krátce válcovité, asi 2 cm dlouhé, oranžové až červené peckovice.
Hyophorbe verschaffeltiiHyophorbe verschaffeltii
Hyophorbe verschaffeltiiHyophorbe verschaffeltii
Hyophorbe verschaffeltii
Ohrožení a ochrana: V přírodě velmi vzácný druh, v přírodě se vyskytuje méně než 60 jedinců. Červený seznam IUCN jej hodnotí jako kriticky ohrožený.
Využití: Palma vzhledem nápadná, v kultuře oblíbená; snadno se pěstuje i v relativně chladnějších územích v subtropech.
Hyophorbe verschaffeltii
Hyophorbe verschaffeltii
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 12. a 13. 9. 2008 (Réunion, St-Benoît a St-Pierre) a 13. 2. 2011 (Seychely, ostrov Praslin: Grand‘ Anse a Anse Volbert). Všechny rostliny z kultury.