Syn.: Hyoseris knochei Sennen, Thlipsocarpus boeticus Kunze
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Hyoseris radiata
Rozšíření: Mediteránní druh s převahou výskytu v západní části Středozemí, včetně ostrovů. Roste ve Španělsku, Francii, Itálii a na Maltě, přesahuje snad i do Chorvatska. Mimo Evropu se vyskytuje v severní Africe od Maroka po Tunisko; udává se také z Turecka, ale tamní výskyt není jednoznačně prokázaný.
Ekologie: Stanovištěm jsou úhory, zídky, okraje kamenitých cest, dává přednost vápenci. Vystupuje do nadmořské výšky kolem 1000 m.
Hyoseris radiata
Popis: Vytrvalá bylina vysoká 10–40 cm. Listy tvoří přízemní růžici, jsou obkopinaté, peřenoklané, 10–14 cm dlouhé a 2–2,5 cm široké, se 7–8 širokými, zubatými úkrojky, zejména na vřeteni srstnaté. Úbory vyrůstají jednotlivě na stvolu, který není pod úborem ztloustlý; zákrov je válcovitě zvonkovitý, 7–8 mm dlouhý, tvořený 3 vnějšími vejčitými listeny 4–5 mm dlouhými a 5–8 vnitřními kopinatými listeny; květů je 20–60, jazykovitých, žlutých, vnější jsou sterilní, vnější 1,5–1,7 cm dlouhé, ostatní oboupohlavné, kratší. Plodem jsou válcovité nažky 8–12 mm dlouhé, lysé nebo pýřité, chmýr tvoří úzké šupiny a tuhé brvy.
Hyoseris radiata
Hyoseris radiata
Fotografováno dne 3. 6. 2018 (Francie, Korsika, Ponte Novo).