Syn.: Androsaemum androsaemum Huth, Androsaemum officinale All., Androsaemum vulgare Gaertn., Hypericum floridum Salisb., Hypericum webbianum G. Nicholson
Česká jména: třezalka bobulovitá (Mareček 1996)
Čeleď: Hypericaceae Juss. – třezalkovité
Hypericum androsaemum
Rozšíření: Eurasijský druh, roste v západní Evropě, rozptýleně v jižní Evropě, na Kavkazu, v Malé Asii, v severním Íránu a Sýrii, na západě a severozápadě Afriky. Zavlečena na další kontinenty, na vlhkých pastvinách západní Austrálie, Nového Zélandu a Chile invazivní.
Ekologie: Vlhké řídké lesy, okraje lesů, břehy potoků, louky, pastviny, živé ploty v oblastech, kde jsou roční srážky vyšší než 750 mm, v nadmořské výšce od pobřeží do 1400 m. Dokáže vytvořit poměrně husté houštiny, vytlačuje původní vegetaci.
Hypericum androsaemum
Popis: Poloopadavý lysý keř s rozloženými červeně naběhlými větvemi, dorůstající výšky 30–100(–150) cm. Listy vstřícné, přisedlé, široce vejčité až vejčitě podlouhlé, tupé nebo mírně zašpičatělé, 3–15 × 1–8 cm velké, kožovité, na rubu šedozelené, jemně průsvitně tečkované. Květy v plochých květenstvích po 3–15 na koncích větví mají průměr 2–3 cm, kališní lístky vejčité, téměř tupé, nestejně velké, korunní lístky zlatožluté, obvejčité, někdy s černými tečkami na okraji, tyčinky početné, téměř kulovitý semeník se třemi čnělkami. Kvete v červnu až srpnu, plody jsou bobulovité tobolky, zpočátku červené, ve zralosti hnědočervené nebo téměř černé o průměru až 1 cm s množstvím hnědých semen 1 mm velkých.
Hypericum androsaemum
Využití: Léčivá rostlina známá jako „tutsan“ (jméno pochází zřejmě ze slov Toute saine = vše zdravé). Listy se v lidovém léčitelství používají k hojení ran, zastavování krvácení, k léčení žaludečních obtíží, ischiasu a dny.
V současné době se vysazuje v parcích a zahradách jako keř ozdobný květy i plody, kultivary mají i zajímavě zbarvené listy. Koncové větvičky s květy nebo plody jsou přidávány do květinových vazeb. V kultuře se objevuje v řadě kultivarů, např. ‚Albury Purple‘ má listy purpurové až purpurově zelené nebo mají purpurové špičky, ‚Aureum‘ má listy zlatožlutě pruhované, ‚Gladys Brabazon‘ má listy 5–9 cm dlouhé, nápadně krémově bíle a růžově skvrnité a tečkované.
Hypericum androsaemum
Hypericum androsaemum
Hypericum androsaemum
Fotografováno od 23. do 25. 8. 2011 (v jihozápadním Irsku).