Syn.: Crotalaria coluteoides Lam., Crotalaria purpurea Vent.
Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Hypocalyptus coluteoides
Rozšíření: Pochází z Jihoafrické republiky, kde roste v horách podél pobřeží Indického oceánu v provinciích Western a Eastern Cape, přibližně mezi skupinou Hottentots Holland Mts. a přístavem Port Elizabeth. Do rodu patří ještě další dva druhy s velmi podobným areálem.
Ekologie: Stanovištěm jsou vlhké návětrné pískovcové svahy v nadmořských výškách 150–1650 m, v území s převažujícími zimními srážkami, ale v průběhu celého roku ovlivňované mlhami.
Hypocalyptus coluteoides
Popis: Prutovitý keř vysoký 1,5–3 m. Listy jsou střídavé, řapíkaté, trojčetné, lístky jsou eliptické, 2,3–5 cm dlouhé a 1–1,5 cm široké, na rubu světlejší, celokrajné, na konci s kratičkým hrotem, prostřední lístek bývá často poněkud delší než postranní; palisty jsou velmi drobné, šídlovité. Volné koncové hrozny se skládají z 6–15(–25) květů; kalich je zvonkovitý, krátce chlupatý, horní cípy jsou téměř srostlé, dolní jsou úzce trojúhelníkovité; koruna je růžová až karmínová, pavéza je velká, krátce nehetnatá, příčně obdélníkovitá, na bázi s žlutou skvrnou, křídla jsou drobnější, podlouhle kopisťovitá, člunek je poněkud kratší než pavéza; tyčinky jsou stejně dlouhé; semeník je lysý, čnělka zakřivená. Lusky jsou dlouze stopkaté, podlouhlé, nafouklé, 2,3–3,8 cm dlouhé a 1–1,4 cm široké, s 5–6 černými semeny.
Hypocalyptus coluteoides
Hypocalyptus coluteoides
Hypocalyptus coluteoides
Hypocalyptus coluteoides
Fotografováno dne 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Knysna, Spitsberg).