Syn.: Achyrophorus andinus DC., Achyrophorus arenarius (Gaudich.) DC., Achyrophorus glabrescens Steud., nom. inval., Achyrophorus humilis Phil., Achyrophorus praemorsus Webb ex Walp., nom. inval., Achyrophorus psychrophilus Wedd., Achyrophorus webbii Sch. Bip., nom. inval., Hypochaeris andina (DC.) Benth. et Hook. ex Griseb., Hypochaeris arenaria Bertero, Hypochaeris humilis (Phil.) Reiche, Hypochaeris psychrophila (Wedd.) Reiche, Hypochaeris pygmaea Phil., Hypochaeris ushuaiae Skottsb., Leontodon arenarius (Gaudich.) Albov, Leontodon arenarius Albov ex Albov et Kurtz, Seriola andina Poepp. ex DC., nom. inval.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Hypochaeris arenaria

Rozšíření: Pochází z jižního cípu Jižní Ameriky, byl zjištěn v Argentině v provincii Mendoza, Neuquén, Río Negro, Chubut a Santa Cruz i v přiléhajících regionech Chile. Také roste na Ohňové zemi a zřejmě i na Falklandách.

Ekologie: Provází různé typy travinobylinné vegetace; se stanovištní různorodostí souvisí i morfologická plasticita, která do značné míry odráží podmínky prostředí. Vystupuje do nadmořské výšky 1000 m. Kvete od prosince do února.

Hypochaeris arenaria

Popis: Vytrvalá bylina, dorůstá výšky až 35 cm. Listy tvoří přízemní růžici, jsou obkopinaté, 3–15 cm dlouhé a 0,5–1,7 cm široké, lysé nebo řídce chlupaté, na okraji laločnaté, zubaté až peřenoklané, s různotvarými úkrojky, resp. zuby. Na přímém, lysém nebo řídce chlupatém stvolu, na kterém mohou být až 4 čárkovité listeny, vyrůstá obvykle jediný úbor 1–2 cm v průměru; zákrovní listeny jsou 3(–4)řadé, čárkovité až čárkovitě kopinaté, 5–25 mm dlouhé, špičaté, tmavě olivově zelené až skoro černé, se světlým blanitým lemem; květy jsou jazykovité, oboupohlavné, žluté, s ligulou 4–6 mm dlouhou. Nažky jsou úzce hruškovité, 5–8 mm dlouhé, zúžené do 2,5–4 mm dlouhého zobánku; chmýr je 5–7 mm dlouhý, bílý, péřitý.

Hypochaeris arenaria
Hypochaeris arenaria
Hypochaeris arenaria

Fotografoval Mário Duchoň, dne 28. 1. 2019 (Argentina, prov. Río Negro, Parque Nacional Nahuel Huapi, okolí San Carlos de Bariloche).