Syn.: Achyrophorus maculatus (L.) Scop., Trommsdorffia maculata (L.) Bernh., Hypochaeris carpathica Pax
Česká jména: seletnice blamatá (Presl 1819), seletnice blamatá, salát ovčí (Sloboda 1852), plevnatec skvrnatý (Opiz 1852), prasetník blamatý (Čelakovský 1879, Polívka 1912, Dostál 1950), náholník plamatý (Dostál 1989), prasetník plamatý (Kubát 2002)
Slovenská jména: prasenník bakatý (Reuss 1853), prasatník škvrnitý (Dostál 1950), prasatnica škvrnitá (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Hypochaeris maculata
Rozšíření: Eurasijský druh, centrum areálu se nachází v oblasti od východní Francie přes střední Evropu, jižní Skandinávii až na Ural, izolovaně se vyskytuje i v Evropě západní. V Asii se objevuje v oblasti jižní Sibiře, Altaje, Sajan, zasahuje až do západního Mongolska. U nás se vyskytuje roztroušeně především v teplejších oblastech, vzácně vystupuje i do hor.
Ekologie: Roste na travnatých stráních, v lesních lemech i teplomilných doubravách, často na vápencovém podkladu, v pásmu od nížin až do hor, maximálně do nadmořské výšky 1000 m. Kvete od června do července.
Popis: Vytrvalá bylina, 25–40 cm vysoká, lodyha přímá, většinou s 1–2 větvemi, vzácně i jednoduchá, roztroušeně štětinatá, přízemní listy v růžici, celistvé až peřenoklané, obvejčité až eliptické, obvykle na líci s tmavými skvrnami, lodyžní listy drobné, kopinaté. Úbory jednotlivé, zákrovní listeny s úzkým bylinným třásnitým až chlupatým lemem, 13–20 mm v průměru, ligula až 15 mm dlouhá, žlutá. Plodem je nažka s jednořadým chmýrem. Druh je dosti variabilní.
Ohrožení a ochrana: Prasetník plamatý je zařazen mezi ohrožené druhy naší květeny (C3).
Hypochaeris maculataHypochaeris maculata
Hypochaeris maculataHypochaeris maculata
Hypochaeris maculata
Fotografováno dne 6. 6. 2004 (Hustopečská pahorkatina, Kurdějov).