Syn.: Diapedium verticillare (R. Br.) Kuntze, Dicliptera jussiaei Webb, Dicliptera verticillaris Juss., Hypoestes clinopodia E. Mey. ex Nees, Hypoestes forskalei (Vahl) Sol. ex Roem. et Schult., Hypoestes hildebrandtii Lindau, Hypoestes latifolia Hochst. ex Nees, Hypoestes mollis T. Anderson, Hypoestes paniculata (Forssk.) Schweinf., Hypoestes polymorpha E. Mey., Hypoestes preussii Lindau, Hypoestes violaceotincta Lindau, Justicia forskalei Vahl, Justicia forskaolii Vahl, Justicia paniculata Forssk., Justicia verticillaris L. f.
Čeleď: Acanthaceeae Juss. – paznehtníkovité
Hypoestes verticillaris
Rozšíření: Snad celá tropická subsaharská Afrika od Kapverd a Senegalu po Jihoafrickou republiku, s přesahem na jihozápad Arabského poloostrova. Druh je v areálu dosti variabilní.
Ekologie: Kamenité svahy v nadmořských výškách 800–3200 m, především v poněkud vlhčích oblastech.
Hypoestes verticillaris
Popis: Polokeř, vysoký do 80 cm, někdy s vystoupavými, na bázi kořenujícími větvičkami. Listy vstřícné, krátce řapíkaté, kopinaté, 3,5–5,5 cm dlouhé a 0,9–2 cm široké, žlutozelené. Květy v krátkých úžlabních vějířcích; listeny pod květy v dolní třetině srostlé, kopinaté, 6–14 cm dlouhé a poněkud delší než kalich, často na okraji s tuhým světlým lemem; kalich uzavřený v listenech, s 5 stejnými, 5–7,5 mm dlouhými a 0,8 mm širokými cípy; koruna velmi výrazně dvoupyská, bílá (v některých oblastech i růžová), s modrými skvrnkami, často spirálovitě zkroucená (proto nelze rozlišit, který pysk je dolní a který horní), s válcovitou trubkou 6–12 mm dlouhou, jeden pysk trojlaločný, 6,5–10,5 mm dlouhý, druhý poněkud kratší, celistvý, 5–10 mm dlouhý, zašpičatělý; tyčinky 2. Plodem je čtyřsemenná, 5,5–9 mm dlouhá tobolka.
Poznámka: Z neúplně vyjasněného taxonomického ohraničení vůči příbuzným typům – na které mají různí badatelé odlišné názory – není zcela zřejmé, kam až zasahují rostliny identické s těmi z Jemenu a Saúdské Arábie (k nim se vztahuje jméno Hypoestes forskalei): zřejmě do Somálska, Džibutska, Eritrey a Etiopie. Zde se přidržujeme širšího druhového pojetí.
Hypoestes verticillaris
Fotografováno dne 15. 2. 2010 (Jemen, Jabal Haráz: Hajjarah).