Česká jména: tvrzeň (Presl 1846, Těšitel 1927, Mareček 1996)
Čeleď: Hypoxidaceae R. Br. – tvrzňovité
Hypoxis angustifolia
Rozšíření: Převážná část rozsáhlého areálu se nachází v Africe, kde roste od Jihoafrické republiky až po Libérii, Etiopii a Somálsko, také na Madagaskaru, Réunionu a Mauriciu, nejseverněji zasahuje až do jižního cípu Arabského poloostrova do Jemenu. V rámci druhu je rozlišováno více variet, které se liší především skulpturou semen.
Ekologie: Stanovištěm jsou otevřené horské lesy, případně i horská savana, často na kamenitých nebo skalnatých svazích, také někdy provází travnaté nivy vodních toků, kde často roste na termitištích. V horách vystupuje až do nadmořských výšek kolem 1800 m.
Hypoxis angustifolia
Popis: Vytrvalá bylina, vyrůstající z vertikální, téměř kulovité, 1,5–3 cm velké oddenkové hlízy. Z hlízy vyrůstá 4–14 čárkovitých, až 40 cm dlouhých a 1,5–6(–8) mm širokých řasnatých listů s výraznou souběžnou žilnatinou, lysých nebo na okraji a na rubu na střední žilce chlupatých. Z hlízy vyrůstá rovněž 1–6 okolíkatých květenství na 15–20 cm dlouhých stvolech, nesoucích 1–4 šestičetných květů; květní stopky jsou přitiskle chlupaté, 1,2–4 cm dlouhé, podepřené štětinovitými listeny; okvětní lístky jsou eliptické, asi 1 cm dlouhé a 2–3,5 mm široké, žluté; tyčinek je 6; gyneceum srůstá z 3 plodolistů, semeník je spodní. Plodem je válcovitá, přitiskle chlupatá, 0,5–1,5 cm dlouhá tobolka; semena jsou tmavohnědá.
Poznámka: Čeleď Hypoxidaceae je příbuzná s amarylkovitými (Amaryllidaceae), s nimiž se shoduje stavbou spodního semeníku. Je rozlišováno celkem 7 rodů a asi 150 druhů, převážně v tropech a na jižní polokouli, na sever zasahují nejdále do Číny. Řada druhů se vyznačuje žlutými květy připomínajícími naše křivatce a charakteristickými pásovitými listy s řasnatou vernací.
Hypoxis angustifolia
Hypoxis angustifolia
Hypoxis angustifolia
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 10. 10. 2012 (Mauricius, Black River Georges National Park) a 12. 10. 2012 (Mauricius, La Vallee des Couleurs Nature Park).