Syn.: Hyptis arborea Benth., Mesosphaerum arboreum (Benth.) Kuntze
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Hyptidendron arboreum
Rozšíření: Druh severu Jižní Ameriky, jeho areál se rozkládá v Guyanské vysočině, v oblasti od Guyany po jihovýchodní Venezuelu, ale také v andském oblouku, kde se táhne od Kolumbie přes Peru až do západní Bolívie.
Ekologie: Roste v křovinaté savaně, v podhorských a horských lesích, často v pobřežní vegetaci, také v horské vegetační formaci yunga, v nadmořských výškách zhruba od 800 až do 2700 m.
Hyptidendron arboreum
Popis: Obvykle keř až 12 m vysoký, ale někdy i strom 15–20 m vysoký. Letorosty jsou červeně až fialově naběhlé, bradavičnatě žláznaté. Listy jsou vstřícné, jejich řapíky 1–3 cm dlouhé, čepele jsou eliptické až obvejčité, 10–20 cm dlouhé a 3,5–7 cm široké, na okraji drobně vroubkované, na líci drsné, na rubu plstnaté, horní listy bývají pomoučené. Květenství je úžlabní, vrcholičnaté; listeny jsou čárkovité, 4–5 mm dlouhé; kalich je trubkovitý, 5–7 mm dlouhý, červeně naběhlý, jemně chlupatý; koruna je 10–11 mm dlouhá, namodralá, 2pyská, horní pysk je 2laločný, spodní 3laločný. Plody jsou tvrdky až 4 mm dlouhé.
Poznámka: Rod zahrnuje asi 16 druhů, všechny pocházejí ze severu Jižní Ameriky, z oblasti od Kolumbie po východní Brazílii.
Hyptidendron arboreum
Hyptidendron arboreum
Hyptidendron arboreum
Hyptidendron arboreum
Hyptidendron arboreum
Hyptidendron arboreum
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 24. 1. 2016 (Venezuela, Roraima, při úpatí hory v okolí Rio Ték a Rio Kukenán).