Syn.: Clinopodium capitatum (Jacq.) Sw., Hyptis celebica Zipp. ex Koord., nom. inval., Hyptis decurrens (Blanco) Epling, Hyptis macrochila Mart. ex Steud., nom. inval., Hyptis mariannarum Briq., Hyptis rhomboidea M. Martens et Galeotti, Mesosphaerum capitatum (Jacq.) Kuntze, Mesosphaerum rhombodeum (M. Martens et Galeotti) Kuntze, Pycnanthemum decurrens Blanco, Thymus virginicus Blanco
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Hyptis capitata
Rozšíření: Přirozený areál zahrnuje Střední Ameriku od Mexika po Panamu, Antily, v Jižní Americe území od Venezuely po Peru, ale i na Kokosovém ostrově a Galapágách. Druhotně roste v jihovýchodní Asii od Indie po Vietnam, v Indonésii, Austrálii a Oceánii, místy má invazní charakter.
Ekologie: Roste v tropech na rozmanitých člověkem ovlivněných místech, např. na okrajích cest, na rumištích a úhorech.
Hyptis capitata
Popis: Aromatická bylina nebo polokeř, dorůstá výšky 1,5–2 m; stonky jsou lysé nebo do různé míry chlupaté. Listy jsou vstřícné; řapík je 0,5–2 cm dlouhý; čepel je vejčitá až kopinatá, 3,5–15 cm dlouhá a 2–5,5 cm široká, na rubu pýřitá nebo hedvábitá, na bázi dlouze klínovitá, na okraji nepravidelně pilovitá až dvakrát pilovitá, na vrcholu tupě špičatá. Květenství tvoří úžlabní stopkaté mnohokvěté kulovité strbouly o průměru 0,9–2,5 cm, jejich stopky jsou 1,5–6 cm dlouhé; listeny jsou 6–12 mm dlouhé, na vrcholu zaokrouhlené; kalich je trubkovitý, 3–6 mm dlouhý, vně odstále chlupatý, uvnitř s věnečkem chloupků, na vrcholu se špičatými, 1,5–2,5 mm dlouhými zuby; koruna je pyskatá, s trubkou 3–4 mm dlouhou, bílá, pysk je 1–2 mm dlouhý; tyčinky jsou 4, dvoumocné; semeník je svrchní. Plody jsou 1,2–1,5 mm dlouhé vejcovité tvrdky ve vytrvalém kalichu, který se prodlužuje až na délku 6–10 mm.
Poznámka: Velmi početný rod Hyptis zahrnuje téměř 300 druhů, jejichž domovem je Amerika od jihu Spojených států až po Argentinu. Více z nich bylo zavlečeno i do tropů Starého světa.
Hyptis capitata
Hyptis capitata
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 1. 2018 (Palau, Koror, Ngermid).