Syn.: Ilex perado var. azorica Loes.
Čeleď: Aquifoliaceae Bercht. et J. Presl – cesmínovité
Ilex perado subsp. azorica
Rozšíření: Endemit Azor, vyskytuje se na všech ostrovech s výjimkou ostrova Graciosa. Nominátní poddruh roste na Madeiře, na Kanárských ostrovech se vyskytuje Ilex perado subsp. platyphylla.
Ekologie: Stanovištěm jsou rokliny a lesní porosty s dominantami Laurus azorica, Juniperus brevifolia nebo druhotné porosty s Pittosporum undulatum. Lokality leží v nadmořské výšce 250–750 m.
Ilex perado subsp. azorica
Popis: Stálezelený dvoudomý keř nebo malý stromek vysoký až 7 m. Listy jsou střídavé, křídlatě řapíkaté, obvejčité, až 6 cm dlouhé a 5 cm široké, leskle tmavozelené, na bázi klínovité, celokrajné nebo s několika kupředu směřujícími trny, na vrcholu špičaté až hrotité. Květenství jsou úžlabní svazečky; květy jsou 4četné; kališní lístky jsou 1–1,5(–2) mm dlouhé; korunní lístky jsou na bázi srostlé, 3–4 mm dlouhé, bílé, na okraji brvité; v samčích květech jsou 4 tyčinky; v samičích květech je 2–3 mm dlouhý semeník. Plodem je kulovitá červená bobule o průměru asi 0,8 cm; semen je 4–5.
Poznámka: Od obou dalších poddruhů se azorské rostliny odlišují především drobnějšími listy.
Ilex perado subsp. azorica
Ilex perado subsp. azorica
Ilex perado subsp. azorica
Fotografovala Věra Svobodová, ve dnech 20. 8. 2018 (Portugalsko, Azorské ostrovy, ostrov São Miguel, Furnas, Parque Terra Nostra) a 21. 8. 2018 (Azorské ostrovy, São Miguel, Pico da Vara).