Syn.: Ilex platyphylla Webb et Berth.
Čeleď: Aquifoliaceae Bercht. et J. Presl – cesmínovité
Ilex perado subsp. platyphylla
Rozšíření: Endemický taxon Kanárských ostrovů, roste zde jen na Tenerife a Gomeře. Nominátní poddruh roste na Madeiře, na Azorech se vyskytuje Ilex perado subsp. azorica.
Ekologie: Stanovištěm jsou vlhké horské lesy s převažujícími dřevinami z čeledi vavřínovitých (laurisilva).
Ilex perado subsp. platyphylla
Popis: Stálezelený dvoudomý strom vysoký až 15 m; borka je stříbřitě šedá, větve jsou často převislé. Listy jsou střídavé, křídlatě řapíkaté, široce vejčité až téměř okrouhlé, 10–15 cm dlouhé a 5–8 cm široké, leskle tmavozelené, na bázi zaokrouhlené, na okraji s drobnými, kupředu směřujícími trny na kvetoucích větvičkách často celokrajné, na vrcholu obvykle hrotité. Květy vyrůstají po 2–3 v úžlabí listů; květy jsou krátce stopkaté, 4četné; kališní lístky jsou 1–1,5(–2) mm dlouhé; korunní lístky jsou na bázi srostlé, 3–4 mm dlouhé, světle růžové, na okraji brvité; v samčích květech jsou 4 tyčinky; v samičích květech je 2–3 mm dlouhý semeník. Plodem je kulovitá tmavočervená až černá bobule o průměru asi 0,8–1 cm; semen je 4–5.
Poznámka: Někteří badatelé rozlišují na ostrově La Gomera ještě subsp. lopezlilloi, která by se měla vyznačovat klínovitou bází listů a delšími stopkami květů, potažmo plodů.
Ilex perado subsp. platyphylla
Ilex perado subsp. platyphylla
Fotografováno dne 19. 4. 2018 (fotografovaná rostlina pochází z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).