Česká jména: netýkavka Balfourova (Kubát 2002)
Slovenská jména: netýkavka Balfourova (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Balsaminaceae A. Richard – netýkavkovité
Impatiens balfourii
Rozšíření: Druh pochází ze západního Himálaje, vyskytuje se ve státech Džammú a Kašmír, Himachal Pradesh, Uttar Pradesh a v severním Pákistánu. Začátkem 20. století byl dovezen do Evropy a později do USA, pěstován v zahradách jako okrasná rostlina; ve vhodných podmínkách zplaněl. Lze jej nalézt v jižní a střední Evropě (Rakousko, Belgie, Dánsko, Francie, Německo, Maďarsko, Itálie, Bulharsko, Nizozemsko, Švýcarsko, Velká Británie) a v Severní Americe (pobřeží Tichého oceánu, Wisconsin). Lze očekávat jeho zplanění i u nás.
Ekologie: Ve své domovině roste v nadmořské výšce od 1600 do 2000 m. Zplanělý roste při okrajích lesů, na březích vodních toků, podél cest a na narušených plochách. Kvete od července do září.
Impatiens balfourii
Popis: Jednoletá bylina, dorůstá výšky 45–80(–120) cm. Lodyhy jsou přímé, nevětvené nebo chudě větvené, dužnaté, lysé, někdy červeně naběhlé. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, čepel je vejčitě kopinatá, 4–14 cm dlouhá a 1,5–7 cm široká, zašpičatělá, na okraji pilovitá, na každé straně s 20–40 zuby, u báze klínovitá. Úžlabní hrozny jsou 3–8květé, kalichy 3četné, dva kališní lístky jsou malé, třetí vakovitý, bílý, uvnitř se žlutými skvrnkami, postupně zúžený do ostruhy 12–18 mm dlouhé, květy 5četné, 2,6–3,8 cm dlouhé, jejich barva přechází od bělavé do světle až sytě růžové nebo levandulové barvy. Plodem je tobolka 2–4 cm dlouhá, ve zralosti pukající.
Využití: V našich klimatických podmínkách je druh pěstován jako letnička v zahradách nebo truhlících. Vyžaduje živinami bohatou a vlhkou půdu.
Poznámka: Latinské jméno rodu Impatiens (nedůtklivý) odkazuje na chování plodů, které pukají při minimálním dotyku a vystřelují semena daleko do okolí. Druhové jméno balfourii dostala rostlina na počest skotského botanika Johna Huttona Balfoura (1808–84), ředitele Královské botanické zahrady v Edinburghu.
Impatiens balfourii
Impatiens balfourii
Impatiens balfourii
Fotografováno dne 17. 8. 2012 (Bulharsko, pohoří Rila).