Syn.: Balsamina bifida DC., Impatiens bifida Thunb., Impatiens bipartita Arn., Impatiens floribunda Wight, Impatiens latifolia Hook. f.
Čeleď: Balsaminaceae A. Richard – netýkavkovité
Impatiens flaccida
Rozšíření: Pochází z jižní části Indie, kde roste v pohoří Západní Ghát, a z ostrova Srí Lanka. Jako zplanělá se občas vyskytuje v dalších částech tropů, např. na ostrově Réunion.
Ekologie: Vlhké tropické křoviny a lesy, převážně na polostinných nebo zastíněných místech.
Impatiens flaccida
Popis: Bylina s dužnatými lysými lodyhami, dorůstající výšky kolem 50 cm. Listy jsou střídavé, řapíkaté, čepel je vejčitá až kopinatá, 3–8 cm dlouhá a 2–3,5 cm široká, tmavozelená. S vpadlou žilnatinou, na okraji drobně zubatá, na vrcholu zašpičatělá. Květy jsou 3–4 cm velké, živě růžové s tmavším ústím; kališní lístky jsou kopinaté, dolní kališní lístek je prodloužený do tenké zakřivené ostruhy; horní korunní lístek tvoří horní pysk, je obsrdčitý, na vrcholu vykrojený, postranní lístky jsou střechovitě uspořádané a směřují dolů. Tobolka je až 18 mm dlouhá.
Využití: Občas se pěstuje pro ozdobu.
Impatiens flaccida
Impatiens flaccida
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 8., 12. a 13. 9. 2008 (Réunion, Ste-Susanne, Riviére des Marsouins a Mare Longue).