Syn.: Impatiens roylei Walpers – netýkavka Royleova
Čeleď: Balsaminaceae A. Richard – netýkavkovité
Impatiens glandulifera
Rozšíření: Areál původního výskytu je oblast západního Himálaje. U nás, na Slovensku a v celé Evropě zplanělý a zdomácnělý druh, který byl v 1. polovině 19. století dovezen do Evropy jako okrasná rostlina. Je zavlékán i do dalších oblastí světa (např. severní Patagonie).
Ekologie: Roste především v vlhkých nivách, zejména na březích větších řek, ale mnohdy i jinde. Krátkodobě se vyskytuje na narušených plochách a rumištích. Podél řek vytváří souvislé a trvalé porosty, v těchto lokalitách je často konkurenčně úspěšná. Kvete od července do října.
Impatiens glandulifera
Popis: Jednoletá statná bylina dorůstající až 3 m výšky. Dutá lodyha je ve spodní části až 5 cm široká, listy jsou nejčastěji kopinaté, v dolní části rostliny střídavě nasedající na lodyhu, v horní části vstřícné, někdy v přeslenu. Listy jsou dlouhé až 30 cm, široké kolem 8 cm, po okraji zubatě pilovité, při bázi listu žláznaté. Velké květy jsou nejčastěji červeno fialové, někdy fialové, nebo bílé, uspořádané v hroznu. Rostliny výrazně sladce voní. Semena jsou po 5 až 10 v velkých tobolkách až 30 mm dlouhých. Vyzrálé tobolky pukají, a vystřelují tak semena na velkou vzdálenost.
Impatiens glanduliferaImpatiens glandulifera
kořensemena
Impatiens glandulifera
Fotografováno 11. 7. a 17. 8. 2005 (Petr Krása: řeka Ohře a Svatava) a srpen 2007 (Ladislav Hoskovec: Praha).