Syn.: Impatiens herzogii K. Schum., Impatiens mooreana Schltr., Impatiens polyphylla Warb., Impatiens rodatzii Warb., Impatiens trichura Warb.
Čeleď: Balsaminaceae A. Richard – netýkavkovité

Impatiens hawkeri

Rozšíření: Druh pochází z Nové Guineje a pacifických Šalomounových ostrovů, od konce 19. století se pěstuje jako okrasná rostlina i v dalších tropických oblastech světa, může zplaňovat. Sekundární výskyt byl zaznamenán například ve Střední Americe, na severozápadě Jižní Ameriky nebo v jižní Číně. V kultuře je pěstován v několika kultivarech, je používán i ke křížení.

Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích v tropických podhorských i horských lesích, obsazuje břehy vodních toků.

Impatiens hawkeri

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 50–60 cm dlouhou, větvenou, nejprve chlupatou, záhy olysalou. Listy jsou řapíkaté, dolní vstřícné, horní vyrůstají v přeslenech po 3–5, jsou podlouhle vejčité, 10–15 cm dlouhé, na bázi klínovité, po okraji pilovité, na vrcholu zašpičatělé, s 8–10 páry žilek. Květy vyrůstají jednotlivé v úžlabí horních listů; kališní lístky jsou 2, vejčité, 12–18 mm dlouhé, zelené, korunní lístky jsou nestejné, vejčité až obvejčité, na vrcholu vykrojené, zářivě červené, byly vyšlechtěny i kultivary s jinou barvou květů. Plodem je elipsoidní tobolka.

Využití: Kromě funkce okrasné, pro kterou se tato rostlina pěstuje především, je využívána i v tradiční medicíně.

Impatiens hawkeri
Impatiens hawkeri

Fotografováno dne 7. 4. 2019 (Ekvádor, provincie Pichincha, okolí Mindo).