Čeleď: Balsaminaceae A. Richard – netýkavkovité
Impatiens niamniamensis
Rozšíření: Pochází z tropické Afriky, vyskytuje se v oblasti od Angoly na jihu kontinentu až po Súdán na severu, od Tanzánie na východě až po Gabun na západě.
Ekologie: Roste na stinných vlhkých stanovištích.
Impatiens niamniamensis
Popis: Vzpřímená větvená bylina, vysoká obvykle 30–90 cm, může ale dorůst až 2 m. Stonek je vzpřímený, masitý, zpočátku dužnatý, později mírně dřevnatý, listy tmavě zelené, střídavé, dlouze řapíkaté, úzce vejčité, zašpičatělé, s vroubkovaným okrajem, 5–22 cm dlouhé a 3–9 cm široké. Květy vykvétají v paždí listů, jsou krátce stopkaté, 1,5–3 cm dlouhé, u stopky mají zelenou barvu, dál žlutou a červenou, na spodní straně mají ostruhu ohnutou dopředu. Dva kališní lístky jsou postranní, maličké. Spodní kališní lístek je vakovitě rozšířený, dole s ostruhou, tvoří největší součást květu. Tři korunní laloky jsou světle zelené, horní z nich je přilbovitý, dva postranní jsou dvoulaločné, srostlé ze dvou korunních plátků, směřují dolů. Tyčinková trubka je krátká, žlutá, zahnutá dolů. Plody jsou vřetenovité, asi 1,5 cm dlouhé, 0,5 cm tlusté, zelené, při dotyku prudce praskají.
Využití: Je pozoruhodná pestrými papouščími barvami i bizarním tvarem květů. Pěstuje se v zahradách tropických zemí, i jako hrnková rostlina v mírném pásmu, kde se množí vrcholovými řízky.
Poznámka: Tento druh netýkavky je opylován ptáky, kteří sají z ostruhy květu nektar.
Impatiens niamniamensisImpatiens niamniamensis
Impatiens niamniamensis
Fotografováno dne 14. 11. 2010 (Réunion, Hell-Bourg).