Syn.: Balsamina lutea Delarbre, Balsamina noli-tangere (L.) Scop., Impatiens lutea Lam.
Čeleď: Balsaminaceae A. Richard – netýkavkovité

Impatiens noli-tangere
Rozšíření: Cirkumboreální druh, roste v Eurasii od Pyrenejského poloostrova a Velké Británie po Japonsko a Kamčatku. Na sever její areál zasahuje do Skandinávie po 65° s. š., na jih po Kalábrii, Černou Horu, Bulharsko a Kavkaz. Na severoamerickém kontinentu roste na Aljašce a v západní Kanadě. U nás se vyskytuje téměř na celém území, méně častá je v suchých a zkultivovaných oblastech jižní Moravy. Chybí v nejvyšších horských polohách. V průběhu 20. století ji v některých lokalitách začala vytlačovat expanzivní netýkavka malokvětá (Impatiens parviflora) a někde také ustupuje v důsledku likvidace vhodných stanovišť podél vodních toků.
Ekologie: Osidluje břehy lesních potoků, zastíněné břehy řek, lužní lesy, vlhké listnaté, jehličnaté i smíšené lesy, okolí lesních pramenišť a mokřady. Roste na vlhkých, humózních a živinami bohatých půdách. Netýkavka nedůtklivá vyžaduje zastíněné stanoviště a vyšší vzdušnou vlhkost, při déle trvajícím suchém a teplém počasí odumírá.
Impatiens noli-tangere
Popis: Jednoletá lysá bylina dorůstající do výšky 30–80 cm. Lodyha je přímá, v horní části větvená, zelená až nafialovělá. Lodyžní listy jsou střídavé, řapíkaté, vejčité až vejčitě kopinaté a tupě zašpičatělé. Čepel je hrubě zubatá, na svrchní straně tmavá a zespodu světle zelená. Květy rostou v úžlabích listů, jsou dlouze stopkaté, zlatožluté a uvnitř červeně tečkované. Korunních lístků je 5, přičemž přední je velký a postranní a zadní páry jsou srostlé. Plodem je úzce elipsoidní tobolka. Kvete v červenci a v srpnu.
Poznámka: Dříve se používala jako léčivka.
Impatiens noli-tangereImpatiens noli-tangere
Impatiens noli-tangere

Fotografováno dne 13. 7. 2008 (Liptál, Kopřivné).