Syn.: Angelica ostruthium (L.) Lag., Ostruthium officinale Link, Peucedanum ostruthium (L.) Koch, Selinum imperatoria Crantz, Selinum ostruthium (L.) Wallr.
Čeleď: Apiaceae Lindl. – miříkovité
Imperatoria ostruthium
Rozšíření: Vyskytuje se především v horských oblastech Evropy, ale i v jižní Skandinávii a Pobaltí, jeho výskyt ve střední Evropě je často vázaný na německé osídlení. Původní by měl být v horách Pyrenejského poloostrova a v Alpách. K nám se rozšířil pravděpodobně z Alp a dnes roste především v pohraničních pohořích, zejména v Krušných horách, Krkonoších, Jizerských horách, Orlických horách, roste i ve Žďárských vrších a Beskydech. Na Slovensku je pravděpodobně pouze pěstovaný, může zplaňovat.
Ekologie: Roste při lesních lemech, při okrajích cest, podél potoků i na ruderálních místech. Často se s ním setkáme v místech starých a zbořených usedlostí. Rostlina byla často svým rozšířením lokálně vázaná na německé obyvatelstvo horských poloh. Kvete od června do srpna.
Popis: Páchnoucí bylina s přímou dutou lodyhou, pokud větvenou, tak pouze v horní části, dorůstající až 1 m výšky. Spodní listy jsou dlouze řapíkaté, dvakrát trojčetné, 30 cm dlouhé, lístky trojsečné, po okraji pilovité. Horní lodyžní listy jsou přisedlé nafouklými pochvami. Květní okolíky mají až 50 okolíčků s drobnou bílou, někdy až narůžovělou korunou. Plody velikosti maximálně 5 mm mají 3 vyniklá žebra s výraznými postranními křídly.
Poznámka: Všedobr byl často používán v medicíně.
Imperatoria ostruthiumImperatoria ostruthium
Imperatoria ostruthium
Imperatoria ostruthium
Fotografovali Petr Krása, v červnu a červenci 2005 (Krušné hory, Přebuz); Naďa Gutzerová, dne 12. 7. 2012 (Žďárské vrchy, Svratka).