INDIGOFERA HETERANTHA Brandis – modřil

Syn.: Indigofera gerardiana Baker, Indigofera gerardiana var. heterantha (Brandis) Baker, Indigofera heterantha var. gerardiana (Baker) Ali, Indigofera himalayensis var. retusa S. N. Biswas, Indigofera macrostachya Vent., Indigofera rubroviolacea Dunn
Česká jména: modříl (Presl 1846), modřil, indigovník (Mareček 1997)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Indigofera heterantha

Rozšíření: Druh pochází z Himálaje (Afghánistán, Pákistán, severní Indie, Nepál, Bhútán, jižní Tibet). Zdomácněl na Srí Lance a v Africe.

Ekologie: Suché svahy a lesy v nadmořské výšce 1500–3000 m. Často tvoří husté křoviny.

Indigofera heterantha

Popis: Bohatě větvený opadavý keř, ve své domovině dorůstající výšky asi 1 m, v mírném podnebí kolem 2,5 m. Letorosty slabě žebernaté, přitiskle chlupaté. Listy lichozpeřené, 5–10 cm dlouhé, složené z 13–25 obvejčitých, kopinatých až eliptických lístků, oboustranně přitiskle chlupatých, dlouhých 1–1,5 cm a s 1 mm dlouhým řapíkem. Květy růžové až purpurové, ve vzpřímených hustých hroznech dlouhých až 15 cm, vyrůstajících v paždí spodních listů. Kvete v červnu až září. Plodem je válcovitý lusk 3–5 cm dlouhý, zahnutý, se 6–10 semeny.

Využití: Větve se používají v košíkářství a při vyplétání můstků, také jako palivo. Květy se konzumovaly vařené a nakládané.
Pěstuje se jako keř ozdobný dlouhým kvetením nápadně zbarvených květů. Vyžaduje plné slunce až polostín a dobře propustnou půdu, je mrazuvzdorný.

Indigofera heterantha
Indigofera heterantha

Fotografováno dne 21. 8. 2011 (Irsko, Derrynane House).